Kościół św. Jerzego w Wornianach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Jerzego
касцёл Св. Юрыя
Distinctive emblem for cultural property.svg 412Г000038
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Białoruś
Miejscowość Worniany
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja Diecezja grodzieńska
Wezwanie św. Jerzy
Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jerzego”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jerzego”
Ziemia54°43′38″N 26°00′32″E/54,727222 26,008889

Kościół św. Jerzegorzymskokatolicki kościół w Wornianach, na Białorusi, wzniesiony w XVIII w. na miejscu starszej świątyni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Jerzego w Wornianach został zbudowany w latach 1767-1768 według projektu A. Kosakowskiego, w stylu późnobarokowym. Jego fundatorką była Marcjanna Abramowicz. W latach 1880 i 1909, będąc nieprzerwanie czynnym, był przebudowywany[1].

W 1948 władze radzieckie poleciły zamknąć kościół i urządzić w nim kino. Następnie funkcjonowała tutaj dyskoteka, co spowodowało całkowitą dewastację wystroju wnętrza. Parafia rzymskokatolicka odzyskała obiekt w 1989, wtedy też budowlę gruntownie odnowiono[1]. Powtórna konsekracja obiektu miała miejsce 11 kwietnia 1990[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół wzniesiony został w stylu późnobarokowym. Posiada nawę główną oraz nawę poprzeczną, nakryte sklepieniem kolebkowym. Wejście do obiektu prowadzi przez niewielki, niski przedsionek z trójkątnym szczytem. Frontowa elewacja obiektu zdobiona jest wiązkami pilastrów i gzymsami, wieńczy ją szczyt flankowany dwiema wieżami, na których zbudowano kopulaste hełmy. Skromniej dekorowane są elewacje boczne, na których umieszczono pary pilastrów[1].

Kościół otacza ogrodzenie z bramą wejściową, łączące się z dwoma symetrycznie ustawionymi względem świątyni budynkami z 1770: murowaną plebanią i domem aptekarza. W obydwu zachowały się oryginalne sienie, klatki schodowe i sklepienia krzyżowe na kondygnacji parterowej. Taki kompleks architektoniczny jest częścią barokowego układu całego miasteczka, obok kompleksu pałacowego Abramowiczów (niezachowanego w pierwotnej postaci - pałac spłonął po I wojnie światowej, przetrwały obiekty gospodarcze i część parku) oraz położonego między nimi placu z domami mieszkalnymi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Grzegorz Rąkowski, Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi, Warszawa: Burchard Edition, 1997, s. 270-271, ISBN 83-904446-9-0, OCLC 835719268.
  2. Варняны — парафія Св. Юрыя