Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grylewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej
Distinctive emblem for cultural property.svg 815/Wlkp/A z 9.10.1997 i z 28.09.2010[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Grylewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grylewie

Wezwanie

św. Katarzyny

Wspomnienie liturgiczne

25 listopada

Położenie na mapie gminy wiejskiej Wągrowiec
Mapa konturowa gminy wiejskiej Wągrowiec, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie powiatu wągrowieckiego
Mapa konturowa powiatu wągrowieckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Ziemia52°53′23,0″N 17°14′12,9″E/52,889722 17,236917

Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Grylewierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat wągrowiecki archidiecezji gnieźnieńskiej).

Obecny kościół został zbudowany w latach 1861-1866 i ufundowany przez Antoninę z Nieżychowskich Grabowską, zaprojektował go Wiktor Stabrowski z Kcyni. Świątynia jest wzniesiona z czerwonej cegły, bryła jest zwieńczona małymi sterczynami, nad którymi góruje wieża główna. Boczne, zewnętrzne ściany, są udekorowane białymi rzeźbami świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wnętrze budowli w całości reprezentuje styl neogotycki. Jest ozdobione wspaniałym ołtarzem głównym i dwoma bocznymi oraz obrazem Matki Bożej Grylewskiej. Pozostałe obrazy przybyły do kościoła w XIX wieku z Włoch. W prezbiterium znajdują się również rzeźby św. Wojciecha i św. Stanisława – patronów Polski, a na ambonie jest zaznaczona data budowy świątyni. Kościół posiada także jedne z najpiękniejszych w archidiecezji gnieźnieńskiej ławek, które są ozdobione przedstawieniami rybosmoków oraz konfesjonał z wyglądu przypominający mały zamek. Żeliwne ramy w oknach zostały odlane w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-11-29].
  2. Grylewo par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 2021-11-29].