Kościół św. Kazimierza Królewicza we Wrześni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Kazimierza
Królewicza we Wrześni
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Września

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Kazimierza Królewicza we Wrześni

Wezwanie

św. Kazimierza Królewicza

Wspomnienie liturgiczne

4 marca

Położenie na mapie Wrześni
Mapa konturowa Wrześni, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. KazimierzaKrólewicza we Wrześni”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. KazimierzaKrólewicza we Wrześni”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. KazimierzaKrólewicza we Wrześni”
Położenie na mapie powiatu wrzesińskiego
Mapa konturowa powiatu wrzesińskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. KazimierzaKrólewicza we Wrześni”
Położenie na mapie gminy Września
Mapa konturowa gminy Września, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. KazimierzaKrólewicza we Wrześni”
Ziemia52°18′57″N 17°33′53″E/52,315833 17,564722

Kościół św. Kazimierza Królewicza we Wrześni – murowany kościół w południowej części Wrześni, na osiedlu Sławno, zlokalizowany przy ulicy Słupskiej.

Początkowo na potrzeby parafii wzniesiono drewnianą kaplicę, którą 10 września 1983 poświęcił bp. Jan Czerniak. W dniu 14 kwietnia 1988 ks. prymas kardynał Józef Glemp poświęcił kamień węgielny pod nowy kościół. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał w dniu 18 września 1996 ks. arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.

Kościół to nowoczesna w formie budowla z wieżą. Wnętrze świątyni bardzo nietypowe, z czterema rzędami ławek, każdy pod innym kątem. Prezbiterium, lamperia oraz cała posadzka wyłożona marmurem. Po lewej stronie od ołtarza 7 fresków, a pod nimi marmurowo-złota chrzcielnica. Po prawej stronie ołtarza tabernakulum w formie tablic Dziesięciu przykazań z dekoracją w formie krzewu gorejącego. Kościół posiada kilka witraży – nad wejściem głównym okrągły witraż przedstawiający Matkę Boską z dzieciątkiem Jezus.

Wieża na planie kwadratu, otynkowana, kryta miedzianym hełmem. W 1998 zawieszono na niej trzy dzwony, a w 2001 elektroniczny zegar z czterema kwadratowymi tarczami.

W 2006 we wnęce kościoła od ulicy Słupskiej odsłonięto pomnik Jana Pawła II, jako ofiarę parafian w pierwszą rocznicę śmierci papieża. Obok kościoła dom katolicki z plebanią.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]