Kościół św. Kazimierza w Krakowie (nieistniejący)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Kazimierza w Krakowie
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Kazimierza Królewicza
brak współrzędnych

Kościół pod wezwaniem św. Kazimierza – nieistniejący obecnie kościół, który znajdował się niegdyś na podkrakowskich Garbarów, tuż za murami miejskimi Krakowa, u wylotu dzisiejszej ul. Kapucyńskiej. W jego miejscu znajduje się dzisiaj Zespół Szkół Ekonomicznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół istniał bardzo krótko. Zbudowany został dla reformatów, którym tereny pod budowę kompleksu klasztornego przekazała Krystyna Grochowska. W 1628 r. wykonano fundamenty pod kościół, ukończono go dzięki pomocy finansowej Zuzanny Amendównej w 1640 r. W klasztorze uruchomiono studium teologiczne, które jednak po kilku latach przeniesiono do Lwowa[1].

W 1655 r., zaledwie po kilkunastu latach istnienia, kościół został spalony wraz z okolicami z rozkazu dowództwa obrony Krakowa – podczas oblężenia miasta przez Szwedów w czasie potopu szwedzkiego[2]. Po potopie kościoła już nie odbudowano, a reformaci zbudowali nową świątynię pod tym samym wezwaniem w obrębie murów miejskich[3]. W tym ostatnim kościele znajduje się obraz przedstawiający Zuzannę Amendówną wraz z ufundowanym przez nią kościołem na Garbarach[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]