Kościół św. Kazimierza w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Kazimierza
Distinctive emblem for cultural property.svg A-155 z dnia 26.02.1931
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od południa, na pierwszym planie zabudowania poklasztorne, w głębi kościół św. Kazimierza
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Miejscowość POL Poznań COA.svg Poznań
Wyznanie starokatolickie
Kościół Polskokatolicki
Parafia św. Kazimierza w Poznaniu
Wezwanie św. Kazimierza
Wspomnienie liturgiczne 4 marca
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Kościół św. Kazimierza
Kościół św. Kazimierza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Kazimierza
Kościół św. Kazimierza
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Kościół św. Kazimierza
Kościół św. Kazimierza
Ziemia52°24′42,60″N 16°57′23,77″E/52,411833 16,956603

Kościół św. Kazimierza w Poznaniubarokowy kościół i zespół poklasztorny znajdujący się na poznańskiej Śródce; kościół obecnie należy do parafii polskokatolickiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół ufundował Łukasz Szeliga Niemojowski dla reformatów, których do Poznania sprowadził w roku 1657 bp Wojciech Tolibowski[1]. Autorem projektu był Krzysztof Bonadura Starszy, który kierował również pracami od 1663, funkcję tę po jego śmierci przejęli Jerzy Catenazzi i Krzysztof Bonadura Młodszy. Budowa zakończyła się w 1685.

W latach 1693-1704 kasztelan przemęcki Jakub Piotr Gocłowski ufundował przy Kościele św. Kazimierza klasztor reformatów w Śródce. Pochowany wraz z małżonką Elżbietą z Mycielskich w podziemiach kościoła reformatów. Dawniej w kościele i refektarzu klasztornym znajdowały się jego portrety.

W związku z licznymi podmyciami Góry Kawalerskiej, na której stał kompleks, przez wody gruntowe, gwardian Jakub Suwaliński doprowadził do wzmocnienia w latach 1749-1752 północnej ściany świątyni przez skarpy. W 1804[1] Prusacy dokonali kasaty klasztoru. Zabudowania zmieniono na szpital wojskowy, a od 1805 przez seminarium nauczycielskie. W 1806 kompleks ponownie pełnił rolę szpitala wojskowego, tym razem francuskiego, a od 1809 – polskiego. Następnie ponownie zmieniono go na seminarium nauczycielskie. W 1847 zabudowania przekazano Zakładowi dla Głuchoniemych. W 1931 kościół odnowiono, pod kierownictwem Stanisława Smogulnickiego. Podczas walk w 1945 ucierpiał dach świątyni. Renowacji dokonano w latach 1959-1961. Obecnie w budynkach poklasztornych znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych, zaś kościół należy do parafii Kościoła Polskokatolickiego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kościół to jednonawowa, barokowa świątynia, o węższym prezbiterium zamkniętym prostą ścianą. Fasada dzielona sześcioma pilastrami, nad wejściem figura św. Kazimierza zaś w szczycie Oko opatrzności.

Wnętrze utrzymano w jednolitym rokokowym stylu, ściany zdobią zdwojone pilastry. Ołtarz główny zawiera scenę ukrzyżowania z Janem Ewangelistą i Matką Bożą. Poniżej antepedium z płaskorzeźbą przedstawiającą apoteozę św. Kazimierza z XVIII w. W lewym ołtarzu bocznym XVII-wieczne obrazy Matki Boskiej oraz Dysputa dominikanina z reformatą. W prawym natomiast również pochodzący z tego okresu obraz św. Stanisława, oraz współczesna kopia ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Wyposażenie uzupełniają rokokowe konfesjonały oraz ambona.

Klasztor to czteroskrzydłowy budynek, na planie prostokąta, z niewielkim wirydarzem przylegającym do kościoła od południa.

Przed kościołem znajduje się kapliczka Bożej Męki (wcześniej św. Kazimierza) z pocz. XVIII w.[2]

Parafia św. Kazimierza w Poznaniu[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Kazimierza jest świątynią należącą do polskokatolickiej parafii św. Kazimierza.

Parafia Kościoła Polskokatolickiego pw. Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu powstała w 1947, początkowo nabożeństwa odbywały się w kaplicy przy ul. Grunwaldzkiej 46, przydzielonej przez Wydział do Spraw Wyznań w Poznaniu. 19 sierpnia 1952 kaplicę przeniesiono do budynku przy ul. Tadeusza Kościuszki 90, którą przydzieliło Prezydium Rady Narodowej w Poznaniu. 4 czerwca 1973 parafię przeniesiono do kościoła przy ul. Bydgoskiej 4 i dekretem biskupa elekta Waleriana Kierzkowskiego zmieniono nazwę na wezwanie św. Kazimierza.

Liturgia sprawowana jest w niedziele o 10:30.

Adres parafii

ul. Bydgoska 4B/2, 61-127 Poznań

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b „Cisza w klasztorze”, Informator Samorządowy Aglomeracji Poznańskiej, marzec 2014, s. 9, ISSN 2080-315X.
  2. Poznań - Boża Męka na Śródce. [dostęp 2016-01-30].