Kościół św. Kazimierza w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Kazimierza w Szczecinie
Distinctive emblem for cultural property.svg A-1035/84 (zespół urbanistyczny d. zakładów opieki społecznej) z dnia 10.04.1984[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Kazimierza w Szczecinie
Wezwanie św. Kazimierza
Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza w Szczecinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza w Szczecinie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza w Szczecinie”
Ziemia53°27′12″N 14°31′54″E/53,453333 14,531667

Kościół świętego Kazimierza w Szczecinie – jeden z zabytkowych kościołów w Szczecinie. Mieści się na osiedlu Arkońskie-Niemierzyn. Należy do dekanatu Szczecin-Niebuszewo archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana w latach 1888-1889 w stylu neogotyckim jako część ewangelickiego zakładu opiekuńczego, którego dyrektorem był pastor Wilhelm Bernhard. Budowla została wzniesiona na planie prostokąta, od zachodu znajduje się wieża, od wschodu prezbiterium. W 1940 roku zakład opiekuńczy został zlikwidowany. Podczas walk o Szczecin w 1945 roku został rozebrany hełm wieży, ponieważ na jej szczycie zostało umieszczone stanowisko obrony przeciwlotniczej. Po zakończeniu wojny żołnierze sowieccy umieścili w kościele stajnię. Następnie, przez krótki czas kościół należał do wiernych Kościoła polskokatolickiego. W dniu 19 maja 1957 roku budowla została uroczyście poświęcona jako świątynia rzymskokatolicka. W dniu 28 maja 1973 roku została przy kościele utworzona nowa parafia św. Kazimierza dekretem księdza biskupa Jerzego Stroby[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]