Przejdź do zawartości

Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gnieźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Maksymiliana Marii Kolbego
w Gnieźnie
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gniezno

Adres

ul. Kwiatowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gnieźnie

Wezwanie

św. Maksymiliana Marii Kolbego

Wspomnienie liturgiczne

14 sierpnia

Położenie na mapie Gniezna
Mapa konturowa Gniezna, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Maksymiliana Marii Kolbegow Gnieźnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Maksymiliana Marii Kolbegow Gnieźnie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Maksymiliana Marii Kolbegow Gnieźnie”
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa konturowa powiatu gnieźnieńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Maksymiliana Marii Kolbegow Gnieźnie”
Ziemia52°32′33,2″N 17°36′25,8″E/52,542556 17,607167

Kościół świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Gnieźnierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat gnieźnieński II archidiecezji gnieźnieńskiej). Znajduje się w gnieźnieńskim Osiedlu Tysiąclecia.

Kościół został zbudowany w latach 1974-1980 jako dom katechetyczny i mieszkalny dla parafii św. Michała Archanioła. W 1997 roku wnętrze domu zostało przebudowane dla potrzeb kultu religijnego: wyburzona została część stropu i ścian oddzielających tymczasową kaplicę od korytarzy a także wykorzystana została część zakrystii do wydzielenia nowego prezbiterium, w oknach zostały wprawione witraże zaprojektowane przez Marię Powalisz-Bardońską, zostały zamontowane: ołtarz i konfesjonały. Kościół otrzymał także nowy dzwon nazwany imieniem jego patrona – św. Maksymilian Kolbe. Świątynia została poświęcona w dniu 20 maja 1998 roku przez arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. W 2011 roku w całym budynku została założona termoizolacja, natomiast w 2017 roku zostało zrewitalizowane bezpośrednie otoczenie kościoła. W świątyni w nabożeństwach może uczestniczyć około 300 wiernych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gniezno par. par. pw. św. Maksymiliana Kolbego. Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 2021-06-04].