Kościół św. Marii Magdaleny w Boroszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Marii Magdaleny w Boroszowie – galeria zdjęć
Widok od strony południowej
Kościół św. Marii Magdaleny
Kościół św. Marii Magdaleny
Kaplica cmentarna
Kościół św. Marii Magdaleny
Kościół św. Marii Magdaleny
Kościół św. Marii Magdaleny w Boroszowie
Distinctive emblem for cultural property.svg 152/54 z dnia 13 stycznia 1954[1]
kościół filialny
ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Boroszów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jadwigi Śląskiej i św. Jacka w Biskupicach
Wezwanie św. Marii Magdaleny
Położenie na mapie gminy Olesno
Mapa konturowa gminy Olesno, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Boroszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Boroszowie”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Boroszowie”
Położenie na mapie powiatu oleskiego
Mapa konturowa powiatu oleskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Boroszowie”
Ziemia50°56′28,280″N 18°25′30,958″E/50,941189 18,425266

Kościół św. Marii Magdalenyzabytkowa, drewniana świątynia znajdująca się w Boroszowie w gminie Olesno, powiat Olesno, województwo opolskie. Kościół należy do parafii św. Jadwigi Śląskiej i św. Jacka w Biskupicach. 13 stycznia 1954 roku pod numerem 152/54 kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego[2], należy on również do Szlaku Drewnianego Budownictwa Sakralnego.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Kościół wybudowano w 1679 roku na podmurówce, a w 1789 roku przebudowano.

Architektura i wnętrze kościoła[edytuj | edytuj kod]

Budynek jest konstrukcji wieńcowej, nakryty dachem dwuspadowym, krytym gontem. Kościół jest orientowany. Wieża jest konstrukcji słupowej, nakryta ośmiobocznym dachem namiotowym; posiada cechy wskazujących na to, że dobudowano ją do stojącej już budowli kościoła. Ściany nawy i wieży są oszalowane. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie i posiada kolebkowe sklepienie; przy prezbiterium znajduje się zakrystia. W nawie głównej, szerszej od prezbiterium, strop jest płaski.

Wystrój wewnętrzny kościoła jest rokokowo-klasycystyczny i pochodzi przeważnie z XVIII wieku – w tym okresie powstał ołtarz główny, ambona oraz obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, Anioła Stróża i Marii Magdaleny. Również rzeźby Jana Nepomucena i Franciszka z Asyżu o charakterze ludowym powstały w XVIII wieku. Chór o prostym, pozbawionym ozdób parapecie, wsparty jest na dwóch słupach[3].

Wokół kościoła znajduje się cmentarz; groby dawnych właścicieli majątku znajdują się wewnątrz kościoła pod posadzką (na ich szczątki natrafiono podczas remontu drewnianej podłogi), choć niektórzy byli też grzebani na zewnątrz, obok kościoła, o czym świadczą 2 zachowane płyty epitafijne i nagrobek dziecka, powszechnie kojarzony z dawnymi dziedzicami[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie. 2020-09-30. [dostęp 01 lipca 2013].
  2. Kościół św. Marii Magdaleny w Boroszowie. [dostęp 10 lipca 2013].
  3. Starostwo Powiatowe w Oleśnie, "Szlakiem kościółków drewnianych w powiecie oleskim"; Olesno 2011. Strona - 20 ​ISBN 97883-920243-7-0
  4. Kościół filialny św. Marii Magdaleny w Boroszowie. [dostęp 10 lipca 2013].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]