Kościół św. Marii Magdaleny w Szczucinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętej Marii Magdaleny
Distinctive emblem for cultural property.svg A-310 z dnia 5.06.1987[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Szczucin
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Marii Magdaleny
Wezwanie św. Marii Magdaleny
Położenie na mapie Szczucina
Mapa konturowa Szczucina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Marii Magdaleny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Marii Magdaleny”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Marii Magdaleny”
Położenie na mapie powiatu dąbrowskiego
Mapa konturowa powiatu dąbrowskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Marii Magdaleny”
Położenie na mapie gminy Szczucin
Mapa konturowa gminy Szczucin, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Marii Magdaleny”
Ziemia50°18′33″N 21°04′35″E/50,309167 21,076389

Kościół Świętej Marii Magdalenyrzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Szczucin, w województwie małopolskim. Należy do dekanatu Szczucin diecezji tarnowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widok kościoła przed 1930

Obecna świątynia została wzniesiona na miejscu drewnianej budowli; ufundowali ją ksiądz Adam Miklaszewski, proboszcz ze Szczucina i kustosz pilicki oraz jego brat Seweryn Miklaszewski, kanonik tarnowski. Od 1680 do początku XVIII wieku trwały prace przy budowie kościoła. Budowla została konsekrowana w 1734 roku. W 1795 roku świątynię zniszczył pożar, po którym została ona odbudowana. Kościół rozbudowany w latach 1864-1873 z fundacji Heleny Husarzewskiej o parę bocznych kaplic, kruchtę od strony wschodniej oraz wieżę. Kolejna rozbudowa miała miejsce w 1905 roku, tym razem o dwie nawy boczne według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. W 1944 roku budowla została poważnie uszkodzona na skutek działań wojennych; wówczas całkowicie została zniszczona wieża, która została zrekonstruowana w latach 1959-1960.

Architektura i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Kościół reprezentuje architekturę barokową i neobarokową. Jest to budowla murowana z cegły i kamienia. Pierwotnie świątynia posiadała jedną nawę, obecnie posiada trzy; prezbiterium jest zamknięte ścianą prostą; przy nim z lewej i prawej strony są umieszczone przybudówki-zakrystie. Nawa szersza, wzniesiona na planie prostokąta; posiada wieżę od strony południowej i obszerną kruchtę frontową.

Ołtarze i sprzęty reprezentują style: neorenesansowe i eklektyczne i pochodzą z 2 połowy XIX wieku i początku XX wieku. Prospekt organowy jest umieszczony w ażurowej dekoracji snycerskiej, pochodzącej z 2. połowy XVIII wieku i reprezentującej styl rokokowy. Organy o 26 glosach wykonała firma Tadeusza Rajkowskiego z Włocławka w latach 1973-74 r. Trzy krucyfiksy z XVIII/XIX wieku reprezentują styl barokowy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2020-09-30. [dostęp 13.07.2015].
  2. Szczucin, kościół św. Marii Magdaleny (pol.). Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2015-07-13].