Kościół św. Marka w Jerozolimie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pw. św. Marka
w Jerozolimie
‏دير مار مرقس‎
kościół klasztorny
Ilustracja
średniowieczny portal klasztorny, 2009
Państwo

 Palestyna
 Izrael

Miejscowość

Jerozolima

Wyznanie

przedchalcedońskie

Kościół

Syryjski Kościół Ortodoksyjny

Wezwanie

św. Marek Ewangelista

Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki

ikona maryjna

Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa konturowa Jerozolimy, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Markaw Jerozolimie”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Markaw Jerozolimie”
Ziemia31°46′33,3166″N 35°13′49,8342″E/31,775921 35,230509
Strona internetowa

Kościół św. Marka w Jerozolimie – pochodzący z XII wieku kościół wraz z przyległym kompleksem klasztornym należący do Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, w Dzielnicy Ormiańskiej, siedziba arcybiskupa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W miejscu obecnego kościoła św. Marka istniało w VII wieku oratorium. Świątynia podzieliła losy innych kościołów Palestyny w 1009 za kalifa Al-Hakima, który prześladował chrześcijan i Żydów. Odrestaurowali ją krzyżowcy. W czasach wypraw krzyżowych znany był kościół św. Piotra w okowach. Po upadku Królestwa Jerozolimskiego teren stał się własnością jakobitów. Obecna budowla pochodzi z XII wieku. Na terenie kompleksu nie przeprowadzono systematycznych badań archeologicznych. Znaczące prace restauracyjne syryjskie władze kościelne przeprowadziły w 1940 roku[1].

Kult[edytuj | edytuj kod]

W kościele czczona jest bizantyńska ikona Maryi z Dzieciątkiem. Według prawosławnej syryjskiej tradycji niewielki monument w formie chrzcielnicy upamiętnia miejsce, w którym Maryja została ochrzczona przez Chrystusa. O chrzcie Maryi, którego mieli jej udzielić apostołowie Piotr i Jan, wspominał w swym nauczaniu patriarcha Jerozolimy z VII wieku Sofroniusz I. W Kościele zachodnim o chrzcie Maryi wypowiedział się św. Albert Wielki. Prawdziwość wydarzenia podał w wątpliwość Jan Duns Szkot. W 1656 w Rzymie traktat De Baptismo B.M.V. opublikował teolog Luke Wadding[1].

Syryjczycy uznają kryptę kościoła za salę, w której Chrystus miał spożyć z apostołami Ostatnią Wieczerzę, a więc za Wieczernik. Takiej lokalizacji zaprzecza stwierdzenie Szymona Piotra, który w domu Marii, matki Marka Ewangelisty, miał wyrazić się: Donieście o tym Jakubowi i braciom!, co sugeruje, że główna siedziba pierwotnej gminy chrześcijańskiej znajdowała się w innym miejscu[2][3].

Siedziba biskupa[edytuj | edytuj kod]

Syryjczycy w Ziemi Świętej posiadają jedną diecezję zależną od patriarchy Antiochii rezydującego w Damaszku. W latach 90. XX wieku diecezja liczyła ok. 1500 wiernych. Klasztor przy kościele św. Marka jest oficjalną siedzibą arcybiskupa wikariusza. Oprócz kościoła św. Marka Syryjski Kościół Ortodoksyjny posiada jeden kościół w Betlejem oraz oratorium na terenie bazyliki Bożego Grobu (kaplica św. Józefa z Arymatei)[4]. Obecnie wikariuszem patriarszym dla Ziemi Świętej i Jordanii jest abp Mar Swerios Malki Murad[5][6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Eugene Hoade: Guide to the Holy Land. Jerozolima: Franciscan Printing Press, 1984, s. 365. (ang.).
  2. Por. Dz 12,17.
  3. Heinrich Fürst, Gregor Geiger: Terra Santa: guida francescana per pellegrini e viaggiatori. Mediolan: Edizioni Terra Santa, 2017, s. 433. ISBN 978-88-6240-411-2. (wł.).
  4. Paolo Acquistapace: Guida biblica e turistica della Terra Santa. Milano: Istituto Propaganda Libraria, 1992, s. 75. (wł.).
  5. Orthodox communities. www.cicts.org. [dostęp 2018-05-17]. (ang.).
  6. Heads of Churches in Jerusalem. pief.oikoumene.org. [dostęp 2018-05-17]. (ang.).
  7. Khaled Abu Toameh: Palestinian Authority Arrests Prominent Christian Clergyman. www.jpost.com, 2016-04-03. [dostęp 2018-05-17]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]