Kościół św. Michała Archanioła w Świebodzinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętego Michała Archanioła w Świebodzinie
Distinctive emblem for cultural property.svg 257 z dnia 6 kwietnia 1961[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Michała Archanioła w Świebodzinie
Państwo  Polska
Miejscowość Świebodzin
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Michała Archanioła w Świebodzinie
Wezwanie św. Michała Archanioła
Wspomnienie liturgiczne 29 września
Położenie na mapie Świebodzina
Mapa konturowa Świebodzina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła w Świebodzinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła w Świebodzinie”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła w Świebodzinie”
Położenie na mapie powiatu świebodzińskiego
Mapa konturowa powiatu świebodzińskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła w Świebodzinie”
Położenie na mapie gminy Świebodzin
Mapa konturowa gminy Świebodzin, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła w Świebodzinie”
Ziemia52°15′03″N 15°32′00″E/52,250833 15,533333
Kościół św. Michała Archanioła w Świebodzinie
Wnętrze kościoła
Ołtarz główny
Archanioł Michał (ze zwieńczenia ołtarza) i Grupa Ukrzyżowania
Ołtarz Matki Bożej Zwycięskiej
Empora organowa
Epitafium
Sklepienie sieciowe

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinierzymskokatolicki kościół parafialny w Świebodzinie, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Świebodzin – NMP Królowej Polski diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o świebodzińskiej świątyni pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, pochodzi z 1311 roku. Pierwotnie była to zapewne niewielka świątynia drewniana. W połowie lub pod koniec XV stulecia została zastąpiona murowanym, trzynawowym kościołem halowym o pięciobocznie zamkniętym, prezbiterium z obejściem i wnętrzem pokrytym pięknym, sieciowym sklepieniem kojarzącym się z siecią świętego Piotra. Od strony zachodniej mieściła się masywna wieża, zastąpiona podczas przebudowy w XIX stuleciu części zachodniej rozbudowanym, szczytem, w stylu neogotyckim.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie była to wczesnogotycka, trójnawowa hala, która obecnie stanowi główny korpus rozbudowanej w późniejszym okresie świątyni, przetrwała ona do wielkiego pożaru, który zniszczył Świebodzin w 1541 roku. W czasie odbudowy, którą w roku 1546 mieszczanie zlecili panom Georgowi Jakubowi Curtio i Tomaszowi Heintzio i która zakończyła się w 1555 roku, kościół został powiększony o czwartą nawę od strony północnej i rząd kaplic z emporą od strony południowej.

W XIX wieku stan świątyni był katastrofalny. Ówczesny proboszcz Künzer zlecił w latach 1850-58, zaplanowane na dużą skalę prace remontowo – restauracyjne.Projekt przebudowy opracował Alexis Langer – architekt z Wrocławia[2]. Została dobudowana wtedy arkadowa kruchta i został przekształcony szczyt korpusu, poprzez umieszczenie na jego osi wielkiego maswerku flankowanego dwiema strzelistymi wieżyczkami.

Bryła kościoła jest wielka, ze wszystkich stron jest podparta przyporami. Jej korpus nawowy został wybudowany na planie prostokąta o wymiarach 31 × 27 m i pokryty jest wspólnym dachem siodłowym. W ścianach umieszczone są szerokie, rozglifione, ostrołukowe okna z charakterystycznymi dla architektury gotyckiej maswerkowymi podziałami[3].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. lubuskiego. [dostęp 2013-03-21].
  2. Józef Pilch, Stanisław Kowalski, Leksykon zabytków architektury Pomorza Zachodniego i ziemi lubuskiej, 2012, ISBN 978-83-213-4730-1.
  3. Świebodzin – Kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. [dostęp 2013-03-21].
  4. Robert Ziach, Schwiebus.pl – Świebodzin na starych kartach pocztowych – Die Ansichtskarten mit altem Schwiebus – Świebodzin – historia miasta i regionu – artykuły, www.schwiebus.pl [dostęp 2018-07-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-19].