Kościół św. Michała Archanioła w Grodkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Św. Michała Archanioła w Grodkowie
122/54 z dnia 28.08.1954[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Grodków

Adres

Warszawska 13

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Michała Archanioła w Grodkowie

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

29 września

Położenie na mapie Grodkowa
Mapa konturowa Grodkowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Św. Michała Archanioła w Grodkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Św. Michała Archanioła w Grodkowie”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Św. Michała Archanioła w Grodkowie”
Położenie na mapie powiatu brzeskiego
Mapa konturowa powiatu brzeskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Św. Michała Archanioła w Grodkowie”
Położenie na mapie gminy Grodków
Mapa konturowa gminy Grodków, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Św. Michała Archanioła w Grodkowie”
Ziemia50°41′52,5″N 17°22′58,0″E/50,697917 17,382778
Strona internetowa

Kościół św. Michała Archaniołarzymskokatolicki kościół parafialny parafii św. Michała Archanioła w Grodkowie (kościół farny). Parafia należy do dekanatu Grodków w diecezji opolskiej. Do 1473 roku świątynia była pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.

28 sierpnia 1954 roku, pod numerem 145/66, kościół został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego[2].

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Wybudowany był w stylu wczesnogotyckim, wzmiankowany już w 1282 roku[3], obecne prezbiterium z XIII W., w 1449 r. został spalony podczas pożaru, a następnie odbudowany, dobudowano wówczas korpus i wieżę. Wiek XV i XVI służyły rozbudowie kościoła (kaplice i kruchty)[4] lecz wojna trzydziestoletnia nie oszczędziła go – został ponownie spalony. Następnie przed rokiem 1671 był odnowiony staraniem biskupa Sebastiana Rostocka. W 1893 roku nastąpiła częściowa regotyzacja kościoła. W obecnej postaci jest to świątynia orientowana trójnawowa w układzie bazylikowym

z rzędem kaplic wydłużonym prezbiterium, od zachodu kwadratowa wieża z krenelażami opięta lizenami, zwieńczona ostrosłupową iglicą, wysokości 70 metrów.

Wnętrze i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Grodków kościół
Wnętrze kościoła św Michała Archanioła

Kościół ma wczesnogotyckie prezbiterium o układzie wendyjskim słowiańskim pochodzące z XIII wieku sklepione krzyżowo-żebrowo. Pozostała część kościoła ma układ polski, sklepienia nawy głównej i naw bocznych kolebkowe z dodanymi w 1671 lunetami, uzupełnione w latach 1892–1893 żebrowaniem. Zachowane liczne detale gotyckie m.in. portal zakrystii z XIII w, sakramentarium, fryz arkadowy na murze zewnętrznym, laskowania okien[4]. Przy prezbiterium znajduje się zakrystia z przełomu XV–XVI wieku. Ołtarz główny w stylu późnego baroku ufundowany został w 1729 roku przez księdza Henryka Schmidta, a wykonany przez rzeźbiarza Michała Kosslera z Niemodlina i malarza Melchiora Franciszka Ansi. W nawie południowej(kaplica druga od wschodu) renesansowy tryptyk z ok. 1600 z płaskorzeźbą przedstawiającą scenę Adoracji w polu środkowym, Zwiastowania i Pokłonu Trzech Króli oraz Nawiedzenia i Obrzezania w polach bocznych. Na rewersie sceny z Pasji[4]. Ponadto w kościele znajdują się:

  • barokowa chrzcielnica marmurowa,
  • barokowy prospekt organowy, stalle, konfesjonał, sprzęt liturgiczny i dzwon, który był przelany w 1833 roku i umieszczony nad prezbiterium.
  • obrazy manierystyczne i barokowe,
  • późnorenesansowe nagrobki rycerskie i barokowe epitafia szlacheckie i mieszczańskie[4].

Obecne wyposażenie manierystyczno-barokowe[5][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 8 [dostęp 2018-01-27].
  2. Rejestr zabytków nieruchomych województwa opolskiego. [dostęp 2018-01-28].
  3. informacje z książki Wandy Małgorzaty Cebulki Dzieje Kościołów i wyznań w Grodkowie.
  4. a b c d Janusz Czerwiński, Ryszard Chanas: Dolny Śląsk - przewodnik. Warszawa: Sport i Turystyka, 1977 s. 100
  5. Informacje o parafii na stronie diecezji opolskiej. [dostęp 2018-01-27].
  6. Duszpasterze w parafii św. Michała Archanioła w Grodkowie. [dostęp 2018-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 sierpnia 2018)].