Kościół św. Michała Archanioła w Niemysłowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół
pw. św. Michała Archanioła
Distinctive emblem for cultural property.svg 709 z dnia 6.10.1967 (kaplica św. Aniołów Stróżów)[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo  Polska
Miejscowość Niemysłów
Adres Niemysłów 41
99-200 Poddębice
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Michała Archanioła
Wezwanie św. Michała Archanioła
Wspomnienie liturgiczne 29 września
Położenie na mapie gminy Poddębice
Mapa konturowa gminy Poddębice, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie powiatu poddębickiego
Mapa konturowa powiatu poddębickiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioła”
Ziemia51°52′04,09″N 18°48′50,05″E/51,867803 18,813903
Strona internetowa

Kościół Świętego Michała Archaniołarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu uniejowskiego diecezji włocławskiej.

Obecna świątynia została przemurowana w cegle w 1880 roku z zachowaniem dawnego planu i wysokości kościoła drewnianego z końca XVII wieku. Budowla została konsekrowana w 1911 roku. Kościół ma jedną nawę z prezbiterium zamkniętym wielobocznie oraz zakrystią od strony południowej.

Nawa jest szersza i posiada kruchtę i kaplicę od strony południowej. Kaplica ta nosi wezwanie Świętych Aniołów Stróżów i powstała w 1 połowie XVII wieku, konsekrował ją prymas Wacław Leszczyński w 1661 roku. Została zbudowana na planie kwadratu, nakryta jest sklepieniem krzyżowym ozdobionym skromną dekoracją stiukową z liści laurowych, ze zwornikiem w formie lwich misek i szczytem na zewnątrz w kształcie trójliścia.

W ołtarzu głównym umieszczony jest barokowy obraz przedstawiający Świętą Rodzinę z Nazaretu, który jest wzorowany na obrazie św. Józefa z Kalisza. Na obrazie jest umieszczona metalowa sukienka w stylu rokokowym z 1725 roku. Obraz św. Rodziny w ołtarzu głównym jest zasłonięty obrazem św. Michała Archanioła - patrona parafii i kościoła namalowanym w 1904 roku przez Leszka Cieleckiego z Zygier.

Kościół posiada również cztery ołtarze boczne oraz figurę przedstawiającą Chrystusa Frasobliwego, pochodzącą zapewne z XVIII wieku[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie. 2020-09-30. s. 74. [dostęp 2016-04-04].
  2. Plan Odnowy Miejscowości Niemysłów (pol.). Urząd Miejski w Poddębicach. [dostęp 2016-04-04].