Kościół św. Michała w Hawrze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Michała w Hawrze
Église Saint-Michel du Havre
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Francja

Miejscowość

Hawr

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Michała

Położenie na mapie Hawru
Mapa konturowa Hawru, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała w Hawrze”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała w Hawrze”
Położenie na mapie Normandii
Mapa konturowa Normandii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała w Hawrze”
Położenie na mapie Sekwany Nadmorskiej
Mapa konturowa Sekwany Nadmorskiej, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała w Hawrze”
Ziemia49°29′49,1″N 0°06′32,8″E/49,496972 0,109111

Kościół św. Michała w Hawrze (franc. Église Saint-Michel du Havre) – modernistyczna świątynia katolicka wybudowana w latach 1960-1965 przez francuskiego architekta Henri Colboca we współpracy z André Zoppim na terenie zrekonstruowanego po zniszczeniach wojennych przez Auguste’a Perreta nowego centrum Hawru (1946-1954).

Pierwszy kościół (właściwie kaplica) św. Michała powstała w tym miejscu już w 1248. Kościół zyskał na wadze w początkach XVI w., w miarę rozwoju miasta. W XIX w. został zbudowany drugi, bardzo okazały kościół w stylu eklektycznym, z wysoką wieżą zwieńczoną kopułą. W dniu 5 września 1944 został on całkowicie zniszczony w wyniku bombardowania miasta, które zakończyło się prawie całkowitym zburzeniem Hawru. Trzecią (obecną) świątynię poświęcił w dniu 25 kwietnia 1965 arcybiskup Rouen – kardynał Martin.

Obecny kościół charakteryzuje skromna prostopadłościenna bryła z surową elewacją w kolorze piaskowym (konstrukcja z betonu zdobionego otoczakami). Po lewej stronie wysoka kampanila z surowego betonu. Po prawej interesujący dom parafialny. Kościół, wraz z całym zrekonstruowanym centrum Hawru, stanowi doskonały zespół architektury modernistycznej, wpisany w 2005 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Church Saint-Michel - Place of gathering of a Christian community, wydawnictwo własne parafii, 2008, nie podano autorów, bez nr ISBN