Kościół św. Mikołaja Biskupa w Dzierzbicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Mikołaja Biskupa
929/Wlkp/A z 11.07.1967[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Dzierzbice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Mikołaja Biskupa w Dzierzbicach

Wezwanie

św. Mikołaja Biskupa

Wspomnienie liturgiczne

6 grudnia

Położenie na mapie gminy Chodów
Mapa konturowa gminy Chodów, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Mikołaja Biskupa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Mikołaja Biskupa”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Mikołaja Biskupa”
Położenie na mapie powiatu kolskiego
Mapa konturowa powiatu kolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Mikołaja Biskupa”
Ziemia52°16′36,2″N 18°59′39,9″E/52,276722 18,994417

Kościół świętego Mikołaja Biskupa w Dzierzbicachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Krośniewice diecezji łowickiej.

Obecna świątynia, murowana, pokryta dachówką, wzniesiona została w 1798 roku i ufundowana przez miejscowego dziedzica księdza Pawła Jastrzębowskiego, kanclerza gnieźnieńskiego, oficjała i kanonika łowickiego. W XIX wieku została dwukrotnie odrestaurowana. W 1903 roku rozbudowana została o nowe prezbiterium z półkolistą absydą, wieżę w fasadzie i zakrystię od strony północnej oraz kaplicę Matki Bożej od strony południowej.

Kościół został wybudowany na planie prostokąta, zamkniętego od strony wschodniej wielobocznie. Prezbiterium jest prostokątne, po jego bokach umieszczone są dwie zakrystie. Nawa nakryta jest stropem, natomiast prezbiterium nakrywa sklepienie kolebkowe. Wystrój wnętrza reprezentuje styl klasycystyczny. W częściach nieprzebudowanych świątynia zachowała styl klasycystyczny. W retabulum ołtarza głównego jest umieszczona rzeźba Matki Bożej Królowej Świata wykonana w 1903 roku. W klasycystycznych ołtarzach bocznych powstałych pod koniec XVIII wieku są umieszczone obrazy Matki Bożej ze św. Stanisławem Kostką i św. Alojzym oraz św. Marcina z tego samego czasu. Z dawnego wyposażenia zachowała się klasycystyczna ambona z 1798 roku i tablica erekcyjna świątyni. W ołtarzu głównym znajduje się posąg Madonny z 1903 roku, dzieło znanego artysty P. Waszkowskiego. W 2003 roku zostały przeprowadzone prace konserwacyjne i remontowe kościoła[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-04-16].
  2. św. Mikołaja w Dzierzbicach [online], Diecezja łowicka [dostęp 2021-04-16].