Kościół św. Mikołaja w Hrubieszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Mikołaja w Hrubieszowie
Distinctive emblem for cultural property.svg A/328[1] z dnia 10.10.1956
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miejscowość Hrubieszów
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół łaciński
Parafia Parafia św. Mikołaja w Hrubieszowie
Wezwanie św. Mikołaja
Położenie na mapie Hrubieszowa
Mapa konturowa Hrubieszowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Hrubieszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Hrubieszowie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Hrubieszowie”
Położenie na mapie powiatu hrubieszowskiego
Mapa konturowa powiatu hrubieszowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Hrubieszowie”
Ziemia50°48′16″N 23°53′23″E/50,804444 23,889722

Kościół Świętego Mikołaja w Hrubieszowie – zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Hrubieszowie, przy ulicy 3 Maja.

Został wybudowany w stylu barokowym w latach 1736-1766 zapewne z klasztorem dominikanów z fundacji Józefa Kuropatnickiego kasztelana bieckiego i jego małżonki Teresy Zuzanny z Kurdwanowskich, konsekrowany w 1750 roku przez ordynariusza chełmskiego Józefa Eustachego Szembeka. Restaurowany w: drugiej połowie XIX wieku, 1910, po zniszczeniach w czasie pierwszej wojny światowej, 1933 i 1954. Po skasowaniu klasztoru w 1781 roku konwent działał tylko do 1819 roku (następnie dominikanie zostali przeniesieni do Krasnobrodu). Zespół klasztorny to budowle murowane z cegły, otynkowane. Świątynia posiada prezbiterium zwrócone w stronę zachodnią, klasztor obejmuje ją dwoma skrzydłami od południa i wschodu, jest połączony z nią od strony południowej przejściem zawieszonym nad arkadą.

W zakrystii kościoła znajduje się krucyfiks z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego, która ma cechy wspólne z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego z krucyfiksa w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]