Kościół św. Mikołaja w Imielnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Mikołaja
A.89/1-2 z dnia 11.02.1967[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Imielno
ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Mikołaja

Wezwanie

św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

6 grudnia

Położenie na mapie gminy Imielno
Mapa konturowa gminy Imielno, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja”
Położenie na mapie powiatu jędrzejowskiego
Mapa konturowa powiatu jędrzejowskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja”
Ziemia50°35′05,08″N 20°26′41,02″E/50,584744 20,444728

Kościół świętego Mikołajarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu jędrzejowskiego diecezji kieleckiej.

Fragment elewacji bocznej

Kościół został zbudowany z kamiennych ciosów wapienia pińczowskiego przez budowniczych cysterskich z Jędrzejowa około 1224 roku. Chociaż bryła świątyni jest obecnie zakłócona przez dobudówki, powstałe w XV i XVII wieku (od strony północnej m.in. kaplica barokowa i zakrystia, natomiast od strony południowej kaplica gotycka), to niezmieniony został układ wnętrza. Świątynia powstała jako trzynawowa posiadająca prosto zamknięte, obszerne prezbiterium nakryte dwoma przęsłami sklepienia żebrowego. Z pierwotnego założenia zachowały się mury obwodowe.

Elementy stylu romańskiego zachowały się w prezbiterium świątyni. Na jego północnej ścianie zachowały się półkoliście zamknięte oryginalne otwory okienne, są tam również umieszczone tzw. służki – kolumienki, które podtrzymywały romańskie sklepienie. Z lewej strony ołtarza zachował się zamurowany późnogotycki portal, natomiast obecnie do zakrystii wchodzi się przez barokowy portal wykonany z marmuru i kute drzwi z XVII wieku. Ciekawe witraże przedstawiające św. Julię i cesarza Konstantyna zostały sprowadzone w 1880 roku z Paryża przez rodzinę Pusłowskich.

W ołtarzu głównym znajduje się barokowy obraz Matki Bożej Szkaplerznej, na zasuwie – obraz św. Mikołaja, patrona świątyni. W bocznych kaplicach są umieszczone: ołtarz z figurą Chrystusa na krzyżu z XIX wieku i obraz św. Anny Samotrzeć z 1764 roku.

Dzwonnica

Świątynia posiada również cenne polichromie wykonane przez Tadeusza Brzozowskiego i jego żonę Barbarę Gawdzik–Brzozowską, inspirowane surrealizmem i twórczością Tadeusza Kantora, którego Brzozowski był współpracownikiem. Na sklepieniu świątyni zostały przedstawione m.in.: ostatnia wieczerza, adoracja krzyża przez anioły, zwiastowanie, pokłon Trzech Króli, koronacja Matki Boskiej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2017-07-19].
  2. Imielno, Św. Mikołaja b. w.. Diecezja kielecka. [dostęp 2017-07-19].