Przejdź do zawartości

Kościół św. Piotra i Pawła w Grzędzicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grzędzicach
A-1454 z dnia 30.07.1955
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grzędzice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grzędzicach

Wezwanie

Piotr Apostoł, Paweł Apostoł

Położenie na mapie gminy wiejskiej Stargard
Mapa konturowa gminy wiejskiej Stargard, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grzędzicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grzędzicach”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grzędzicach”
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa konturowa powiatu stargardzkiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grzędzicach”
Ziemia53°22′11,0712″N 14°58′24,0528″E/53,369742 14,973348

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grzędzicachrzymskokatolicki kościół parafialny zlokalizowany w Grzędzicach, w gminie Stargard.

Późnogotycka, salowa świątynia z kamienia polnego i cegły pochodzi z pierwszej połowy XV wieku, z wieżą dobudowaną w XVI wieku. Zabytkowe wyposażenie stanowią m.in.: neogotycki ołtarz z drewna lipowego z 1910, w nim krzyż w formie Drzewa Życia (na końcach ramion wyobrażenia postaci ewangelistów), gotycka figura Chrystusa z około 1500, mosiężny sześcioramienny żyrandol i znajdująca się obok wejścia granitowa chrzcielnica z XIII wieku. Na wieży dwa dzwony – jeden z XVII wieku odlany w Szczecinie, drugi żeliwny ze Stargardu. Najbardziej cenne są polichromie z lat 1450–1470, przedstawiające 33 postaci w scenach biblijnych[1], odkryte w 1912, odrestaurowane w 1954. Przedstawiono w nich m.in. 13 scen pasyjnych[2]. Unikalne i najstarsze na Pomorzu Zachodnim polichromie grzędzickie zostały namalowane przez nieznanego malarza (prawdopodobnie związanego ze Stargardem). Malowidła występują na wszystkich ścianach kościoła – obecnie jedyny taki przypadek na Pomorzu Zachodnim. Wśród postaci świętych znajduje się 12 apostołów, Święty Jerzy walczący ze smokiem, Święty Krzysztof przenoszący dzieciątko Jezus przez rzekę, św. Dorota, św. Agnieszka, św. Urszula. Bardzo rzadką sceną przedstawioną w kościele jest scena z Pasji Chrystusa przedstawiająca Zstąpienie Chrystusa do piekieł. Wśród scen biblijnych jest także Koronacja Marii oraz Sąd Ostateczny. Jako katolicki poświęcony 25 marca 1947 pod obecnym wezwaniem[3].

Przy kościele stoi figura Matki Boskiej na cokole oraz dwie tablice pamiątkowe w formie steli:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Skurzyński, Pomorze, Warszawa: Wyd. Muza S.A., 2007, s. 133, ISBN 978-83-7495-133-3.
  2. Powiat stargardzki, tablica informacyjna in situ.
  3. Encyklopedia Pomeranica.
  4. Napisy in situ.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]