Kościół św. Piotra w Lublanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Piotra
Cerkev sv. Petra
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Słowenia

Miejscowość

Lublana

Adres

Trubarjeva 80

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Piotra

Położenie na mapie Słowenii
Mapa konturowa Słowenii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Piotra”
46,052°N 14,519°E/46,052003 14,518727

Kościół św. Piotra (słoweń. Cerkev sv. Petra) – parafialny kościół rzymskokatolicki w Lublanie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianka o kościele pochodzą z 1163 i 1227, ale prawdopodobnie już wcześniej w tym miejscu istniało sanktuarium z cmentarzem[1][2]. W XIV nastąpiła przebudowa kościoła w stylu gotyckim[2]. W czasie najazdów tureckich w XV wieku kościół był kilkakrotnie palony i niszczony[2]. Budowę nowego kościoła w stylu barokowym, z wykorzystaniem wcześniejszego układu trójnawowej bazyliki z transeptem, prowadzono w latach 1730–1733. Projekt przypisuje się architektowi Carlo Martinuzzi[1]. Prace prowadził triesteński architekt Giovanni Fusconi[2]. Kościół był ponownie przebudowany po zniszczeniach, jakich doznał w trakcie trzęsienia ziemi w 1895. Projekt przebudowy wykonał Raimund Jeblinger. Wówczas rozbudowano prezbiterium, dobudowano zakrystię i kaplice przy transepcie, a także przerobiono fasadę kościoła. Kolejna zmiana fasady nastąpiła w latach 1937–1938 według projektu Iwana Vurnika[1].

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Na skutek późniejszych zmian na zewnątrz (zwłaszcza fasady) kościół utracił cechy barokowe, ale podział architektoniczny wnętrza pozostał prawie niezmieniony[1]. Obecna fasada, zaprojektowana przez Iwana Vurnika, jest gładka, ozdobiona w górnej części pięcioma mozaikami przedstawiającymi Jezusa Chrystusa i czterech ewangelistów, mozaika ozdabia również główne wejście[2].

Kopuła i sklepienie kościoła zostały w latach 1731–1734 ozdobione polichromiami wykonanymi przez Franca Jelovšeka. Malowidła przedstawiają sceny z życia św. Piotra, wizerunki czterech ewangelistów, personifikacje cnót i czterech kontynentów[1].

Wśród bogatego wyposażenia wyróżniają się barokowe ołtarze zdobione obrazami Valentina Metzingera (Ukrzyżowanie św. Andrzeja, Chrystusa na krzyżu i św. Marii Magdaleny, św. Urszuli, św. Floriana, Wizja św. Jana Nepomucena, koronacja Maryi), rzeźby (w tym św. Barbary i św. Łucji na ołtarzu św. Urszuli, przypisywane Henry’emu Michaelowi Löhrowi), ambona, dzieło Carla Bombasiego z 1747 r. (przeniesiona z rozebranego kościoła franciszkańskiego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) oraz chrzcielnica – dar biskupa Lublany Tomaža Hrena z 1611[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Franci Lazarini, Barbara Murovec, “Župnijska cerkev sv. Petra”, Pot po baročni Ljubljani, virtualna razstava sakralnih spomenikov [online], barok.zrc-sazu.si, 2012 [dostęp 2021-04-09].
  2. a b c d e Župnija sv. Peter – Ljubljana – Zgodovina župnije [online], www.sveti-peter.si [dostęp 2021-04-09].