Kościół św. Rocha w Lublanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Rocha
Cerkev sv. Roka v Dravljah
kościół filialny
Ilustracja
Kościół św. Rocha
Państwo  Słowenia
Miejscowość Lublana
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Położenie na mapie Lublany
Mapa konturowa Lublany, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rocha”
Położenie na mapie Słowenii
Mapa konturowa Słowenii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rocha”
46,082°N 14,472°E/46,082251 14,472107

Kościół św. Rocha (słoweń. cerkev sv. Roka v Dravljah) – kościół filialny, rzymskokatolicki znajdujący się w Lublanie, w dzielnicy Dravlje.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół wybudowany został jako wotum za ustąpienie zarazy w 1644. Budowę rozpoczęto w 1646, trwała ona co najmniej do 1650. Według protokołu wizytacyjnego z 1668 wynika, że kościół posiadał zaokrąglone prezbiterium, drewniany strop nad nawą, dzwonnicę i kruchtę. Wewnątrz znajdowały się dwa ołtarze: główny i boczny poświęcony Matce Bożej[1].

W 1730 w miejscu starego kościoła powstał nowy, barokowy. Przypuszcza się, że projekt wykonał architekt Johann Georg Schmidt. W 3. ćwierci XVIII wieku do zachodniej fasady dostawiono wieżę - dzwonnicę[1].

Kościół był miejscem pielgrzymkowym, główne uroczystości miały miejsce 16 sierpnia (św. Rocha). Pielgrzymki zostały zakazane w 1761 przez Józefa II, tradycja procesji odrodziła się w 1888 i trwała do wybuchu I wojny światowej[2].

W 1895 nawa kościoła została zniszczona przez trzęsienie ziemi[2].

Był kościołem filialnym parafii Šentvid do czasu ustanowienia w Dravlje samodzielnej parafii (1961). Wtedy też przeprowadzono remont kościoła, m.in. wymieniono ławki, odrestaurowano ołtarze, odnowiono dzwonnicę. Do kościoła doprowadzono prąd[2]. Od 1985 siedzibę parafii przeniesiono do nowego kościoła Wcielenia Chrystusa[1].

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest salowy o nawie zbliżonej kształtem do ośmiokąta, z prezbiterium na planie kwadratu o ściętych narożach[1]. Po południowej stronie znajduje się baptysterium ozdobione współczesną mozaiką przedstawiającą Ducha Świętego (dzieło Stane'a Kregara) oraz zakrystia[2].

Z pierwotnego wyposażenia w kościele znajduje się rzeźba przedstawiająca św. Rocha, której powstanie łączy się z założeniem w 1761 Bractwa św. Rocha[1], oraz późnobarokowa ambona z końca XVIII wieku z malowanymi przedstawieniami ewangelistów[1].

Ołtarze wykonane zostały w latach 1870-1873 przez rzeźbiarza Mateja Tomca ze Šentvid[1]. Ołtarz główny z przedstawieniem św. Rocha, ołtarze boczne z obrazami Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (po lewej) i świętych Kosmy i Damiana (po prawej)[2].

Droga krzyżowa namalowana jest w większości przez malarza Janeza Potočnika[2].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Ana Lavrič, “Podružnična cerkev sv. Roka v Dravljah”, Pot po baročni Ljubljani, virtualna razstava sakralnih spomenikov,, barok.zrc-sazu.si, 2012 [dostęp 2021-04-07].
  2. a b c d e f Župnija Ljubljana Dravlje, Stara cerkev - Župnija Ljubljana Dravlje, www.zupnija-dravlje.si [dostęp 2021-04-07] (słoweń.).