Kościół św. Rodziny w Gliwicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Rodziny
w Gliwicach
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Gliwice
ul. Chorzowska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Rodziny

Wezwanie

św. Rodziny

Wspomnienie liturgiczne

niedziela w oktawie Bożego Narodzenia

Położenie na mapie Gliwic
Mapa konturowa Gliwic, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Rodzinyw Gliwicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Rodzinyw Gliwicach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Rodzinyw Gliwicach”
Ziemia50°17′57,3″N 18°42′19,3″E/50,299250 18,705361

Kościół świętej Rodzinyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Gliwice-Sośnica diecezji gliwickiej. Znajduje się na gliwickim osiedlu Zatorze.

Kamień węgielny pod budowę świątyni został poświęcony w dniu 5 lipca 1900 roku. Kościół miał być przeznaczony dla mieszkańców osiedla przy hucie Huldschinskiego. Budowla w stylu neogotyckim na planie krzyża greckiego oraz plebania, łącząca się z kościołem przejściem przez zakrystię, została wzniesiona według projektu architekta profesora Oertzena z Berlina. Koszty budowy zostały pokryte w całości przez właściciela huty Oscara Huldschinskego, który był pochodzenia żydowskiego[1]. Świątynia została pobłogosławiona w dniu 9 kwietnia 1901 roku przez księdza Pawła Buchalego, proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach. Na początku nabożeństwa były odprawiane tylko w niedzielę i święta. W 1908 roku świątynią zaczęła opiekować się parafia św. Bartłomieja w Gliwicach. W 1918 roku spółka akcyjna zakładów Huldschinskiego przekazała świątynię razem z działką o powierzchni ponad 16 arów na wieczyste użytkowanie władzom kościelnym. W 1919 roku została ustanowiona przy świątyni lokalia, natomiast w dniu 1 kwietnia 1924 roku – kuracja. Świątynia została poświęcona w dniu 3 listopada 1935 roku przez kardynała Adolfa Bertrama z Wrocławia. Od 1946 roku kościołem i parafia opiekują się księża ze zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Bulsa, Patronackie osiedla robotnicze. Tom 1: Górny Śląsk, Łódź 2022, s. 43, 44.
  2. Gliwice, Świętej Rodziny (Dekanat Gliwice Sośnica). Diecezja gliwicka. [dostęp 2018-05-04]. (pol.).