Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Modliborzycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika
w Modliborzycach
A/200 z dnia 6.05.1957, z 13.02.1967 i z 14.06.1977[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Modliborzyce

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława w Modliborzycach

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Położenie na mapie Modliborzyc
Mapa konturowa Modliborzyc, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennikaw Modliborzycach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennikaw Modliborzycach”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennikaw Modliborzycach”
Położenie na mapie powiatu janowskiego
Mapa konturowa powiatu janowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennikaw Modliborzycach”
Położenie na mapie gminy Modliborzyce
Mapa konturowa gminy Modliborzyce, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennikaw Modliborzycach”
Ziemia50°45′12″N 22°19′38″E/50,753333 22,327222

Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Modliborzycachrzymskokatolicki kościół parafialny w Modliborzycach, w gminie Modliborzyce, w powiecie janowskim, w województwie lubelskim. Należy do dekanatu Modliborzyce diecezji sandomierskiej. Znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecny kościół został wybudowany w latach 1645 - 1664 dzięki staraniom Stanisława Wioteskiego, chorążego bełskiego. Świątynia została uroczyście poświęcona w 1668 roku przez biskupa Mikołaja Oborskiego, krakowskiego biskupa pomocniczego. Po pożarach w 1814 i 1841 roku sklepienie murowane zostało zdemontowane i zastąpione zostało przez drewniany strop. W latach 1872-1876 w świątyni została położona drewniana posadzka, budowla została pokryta blachą i ołtarze otrzymały nowe złocenia. Po II wojnie, w latach 1956-1961 zostało zbudowane nowe sklepienie ozdobione sztukaterią, posiadające konstrukcję żelbetonową. Została również położona lastrykowa posadzka. W 1990 roku zaczęły się w świątyni prace remontowe, które trwają do dnia dzisiejszego. W ramach tych prac została wymieniona blacha na budowli, kościół został na zewnątrz otynkowany, otrzymał nową instalację elektryczną i nagłośnieniową, ołtarz główny i dwa ołtarze boczne przeszły renowację, wnętrze zostało odmalowane, z kostki został ułożony chodnik[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]