Przejdź do zawartości

Kościół św. Stanisława Kostki w Lublińcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Stanisława Kostki
w Lublińcu
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Lubliniec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława Kostki w Lublińcu

Wezwanie

św. Stanisława Kostki

Położenie na mapie Lublińca
Mapa konturowa Lublińca, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Kostkiw Lublińcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Kostkiw Lublińcu”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Kostkiw Lublińcu”
Położenie na mapie powiatu lublinieckiego
Mapa konturowa powiatu lublinieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Kostkiw Lublińcu”
Ziemia50°40′07,02″N 18°40′36,87″E/50,668617 18,676908

Kościół św. Stanisława Kostki w Lublińcu – jeden z największych kościołów w mieście, tuż obok niego znajduje się klasztor Ojców Oblatów, w którym do lat 50. XX w. istniało Niższe Seminarium Duchowne.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Kościół leży w parku klasztornym w którym znajduje się także grota Matki Boskiej Fatimskiej. Kościół składa się z dwóch części, górnej i dolnej, w części górnej znajduje się kościół główny natomiast w części dolnej kaplica Matki Boskiej Fatimskiej. Przy świątyni znajduje się również Zespół Szkół im. św. Edyty Stein.

Historia i wyposażenie kościoła

[edytuj | edytuj kod]

23 lutego 1922 r. Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zakupiło z przeznaczeniem na Niższe Seminarium Duchowne były Zakład Wychowawczy im. Grottowskiego w Lublińcu. W 1925 r. rozpoczęto prace nad powiększaniem domu, który rozbudowano o dwa skrzydła. We wrześniu 1928 r. ukończono skrzydło zachodnie, a w 1930 r. wschodnie. W latach 1928–1931 wybudowano (w ramach skrzydła wschodniego) kościół św. Stanisława Kostki, służący przede wszystkim jako kaplica Niższego Seminarium Duchownego, którą poświęcił bp Stanisław Gall z Warszawy. Od 1956 r. kaplica nosi wezwanie Matki Bożej Fatimskiej. Na skutek rozwoju miasta kościół pw. św. Stanisława Kostki stał się w 1939 r. samodzielną placówką duszpasterską. Dekretem z dnia 21 listopada 1941 r., podpisanym przez Wikariusza Generalnego Kurii Biskupiej w Katowicach, ks. Strzyża, została utworzona „Kuracja parafialna Oblatów” przy kaplicy pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu. Stan ten został potwierdzony w 1985 r. przez bpa Herberta Bednorza. Rok 1992 był szczególnym w dziejach parafii. 20 września uroczyście obchodzono 50 rocznicę utworzenia parafii św. Stanisława Kostki i 70 rocznicę pobytu Ojców Oblatów w Lublińcu, a 14 listopada tegoż roku, biskup gliwicki Jan Wieczorek konsekrował w Solarni nowy kościół filialny. W konsekrowanym ołtarzu złożono relikwie św. Męczenników Rzymskich. W latach 1999–2000 dobudowano do kościoła parafialnego wieżę[1].

Organy

[edytuj | edytuj kod]

Organy wybudowała firma Gebrüder Walter ok. 1890 roku. Są one przeniesione z kościoła ewangelickiego w Kopanicy w latach 50. XX wieku. Na chórze znajdują się dwie symetryczne szafy organowe, lecz tylko w jednej (lewej) znajduje się zespół brzmieniowy[2].

Dyspozycja instrumentu:

Manuał I Manuał II Pedał
1. Bordun 16' 1. Lieblich Gedact 8' 1. Subbaß 16'
2. Principal 8' 2. Salicet 8' 2. Violoncello 8'
3. Hohlflaut 8' 3. Rohrflaut 4'
4. Gamba 8'
5. Octave 4'
6. Super octav 2'
7. Progressio 3 fach

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu - Platforma e-Usług Kulturalnych [online], www.peuk.fiiz.pl [dostęp 2020-11-07].
  2. Lubliniec ( Kościół św. Stanisława Kostki (oblatów)) [online], musicamsacram.pl [dostęp 2020-11-07].