Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika i św. Małgorzaty w Janowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika i św. Małgorzaty
A/500[1] z dnia 17.05.1971 i 23.01.1960
kościół parafialny
Ilustracja
wieża i wejście do świątyni
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Janowiec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława Biskupa i św. Małgorzaty

Wezwanie

św. Stanisława biskupa i męczennika i św. Małgorzaty

Położenie na mapie gminy Janowiec
Mapa konturowa gminy Janowiec, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika i św. Małgorzaty”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika i św. Małgorzaty”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika i św. Małgorzaty”
Położenie na mapie powiatu puławskiego
Mapa konturowa powiatu puławskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika i św. Małgorzaty”
Ziemia51°19′22,06″N 21°53′30,03″E/51,322794 21,891675

Kościół świętego Stanisława biskupa i męczennika i św. Małgorzatyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu zwoleńskiego diecezji radomskiej. Znajduje się na turystycznym szlaku Renesansu Lubelskiego.

Ołtarz główny

Murowany kościół został ufundowany około 1350 roku. Ta niewielka, jednonawowa świątynia została rozbudowana w połowie XVI wieku i ufundowana Piotra Firleja, wojewody ruskiego, właściciela Janowca. Została wtedy wybudowana nowa, obszerna nawa i prezbiterium obok starej świątyni. Po przekazaniu nowo zbudowanej, jeszcze nieukończonej, części świątyni protestantom przez kalwina Andrzeja Firleja, kasztelana lubelskiego, stara świątynia pozostała w rękach katolików. Przez następnych kilkadziesiąt lat, prawie do końca XVI wieku w świątyni odbywały się obok siebie nabożeństwa dwóch wyznań: w starej części dla katolików, zaś w nowej dla protestantów. Po przejęciu nowej części świątyni przez proboszczów katolickich w końcu XVI wieku została ujednolicona przestrzeń świątyni – połączono dotychczas oddzielne wnętrza starej i nowej części, przez co stara świątynia stała się boczną kaplicą św. Anny. Wtedy została także wybudowana okazała wieża świątyni, według projektu dobrego architekta, w swoim kształcie zbliżona do wież kościoła św. Stanisława w Czemiernikach[2].

Świątynia jest ozdobiona dekoracją sztukateryjna z herbami rodów Dulskich i Tarłów. Ołtarz główny w stylu barokowym został zaprojektowany zapewne przez Tylmana z Gameren, natomiast ołtarze boczne w stylu późnobarokowym zostały wykonane zapewne w puławskim warsztacie braci Hoffmannów. W prezbiterium jest umieszczony wykonany pod koniec XVI wieku przez Santi Gucciegomanierystyczny pomnik nagrobny Andrzeja Firleja i jego małżonki Barbary ze Szreńskich[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-11-08].
  2. Zabytki i historia-kościół. Urząd Gminy w Janowcu. [dostęp 2015-11-08]. (pol.).
  3. Szlak Turystyczny. PSzlak Renesansu Lubelskiego. [dostęp 2015-11-08]. (pol.).