Kościół św. Stanisława w Siedlcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach
kościół parafialny
Distinctive emblem for cultural property.svg 420/62 z 22.03.1962 r.
Ilustracja
Kościół pw. św. Stanisława w Siedlcach
Państwo  Polska
Miejscowość Siedlce
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Stanisława w Siedlcach
Wezwanie św. Stanisława Biskupa Męczennika
Położenie na mapie Siedlec
Mapa lokalizacyjna Siedlec
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach
Ziemia52°10′05″N 22°16′55″E/52,168056 22,281944
Dzwonnica przy kościele

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennikakościół murowany w stylu barokowym, z elementami neoklasycyzmu, w Siedlcach przy ulicy Floriańskiej 3.

Układ kościoła[edytuj]

Budowla na planie prostokąta w typie bazylikowym, o dwukondygnacyjnej fasadzie poprzedzonej portykiem kolumnowym w stylu toskańskim, na którym opiera się balkon. Składa się z nawy głównej z wieńcem kaplic po bokach tworzących nawy boczne, prezbiterium, dwóch zakrystii, chóru i dwóch loży nad zakrystiami. W prezbiterium kościoła znajdują się obrazy czterech ewangelistów z kolekcji Ossolińskich, natomiast w ołtarzach bocznych umieszczono obrazy Szymona Czechowicza.

Ołtarz[edytuj]

Ołtarz murowany według projektu Stanisława Zawadzkiego, ozdobiony sześcioma kolumnami okrągłymi, W szczycie ołtarza wyobrażenie Opatrzności Bożej w promieniach i w obłokach. W ołtarzu tym jest wnęka, w której umieszczony jest obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem (Matki Boskiej Śnieżnej lub Salus Pupuli Romanus) przeniesiony z wcześniejszego (drewnianego)kościoła. Obraz zasłaniany jest przez Przedstawienie Trójcy św.

Historia[edytuj]

Kościół wybudowany w latach 1740-1749, staraniem Kazimierza i Izabeli z Morsztynów Czartoryskiej według projektu Antoniego Solariego (otrzymał za to 22 tys. zł pol.). Pracami na miejscu kierował murator warszawski Henryk Szultz. W roku 1750 ozdobiony został przez Antoniego Herliczkę, który namalował al fresco ołtarz główny i cztery ołtarze boczne w kaplicach według wzoru fresków z kościoła farnego w Węgrowie. W cztery lata później freski zastąpione zostały obrazami Szymona Czechowicza. Konsekrowany w 1753 roku przez bpa. Antoniego Ostrowskiego, sufragana Krakowskiego.

W latach 90. dokonano szeregu prac w świątyni, obejmujących wymianę tabernakulum, montaż marmurowych ołtarza i ambony (stare, drewniane, zostały przeniesione do kaplicy M.B. Kodeńskiej), wymianę stolarki drzwiowej, montaż krat.

W roku 2007 roku dokonano remontu ołtarza głównego. W roku 2010 miał miejsce gruntowny remont świątyni, obejmujący prace malarskie wewnątrz oraz tynkarskie na części ścian zewnętrznych oraz także remont schodów[1].

W 2013 roku wykonano renowację posadzki.[2]

Brama[edytuj]

W pobliżu kościoła przy ulicy Starowiejskiej znajdują się skrzydła boczne dawnej bramydzwonnicy, która pierwotnie miała kształt łuku triumfalnego o trzech arkadach.
Brama została wzniesiona na zlecenie Michała Fryderyka Czartoryskiego w latach 1773 - 1776 zapewne według projektu Szymona Bogumiła Zuga.
Rada Miejska podczas I wojny światowej nadała dzwonnicy miano Bramy księżnej Ogińskiej.
W maju (10-13)1941 roku brama, która utrudniała przejazd pojazdów pancernych, została rozebrana przez Niemców.
Obecnie pozostały jedynie skrzydła boczne zawierające niewielkie pomieszczenia użytkowe

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Piotr Ługowski: Kościół św. Stanisława w Siedlcach. Studium historyczno-artystyczne obiektu, "Wschodni Rocznik Humanistyczny" t. 3, 2006, s.95-147.
  • Piotr Ługowski: "De aedificis parochialis" przy kościele św. Stanisława w Siedlcach, "Wschodni Rocznik Humanistyczny" t. 4, 2007, s.101-140.
  • Piotr Ługowski: "Brama Księżnej Ogińskiej" w Siedlcach - domniemane dzieło Szymona Bogumiła Zuga, "Biuletyn Historii Sztuki" 71(2009), z.3, s.361-367.
  • Dorota Mączka, Kosciól św. Stanisława w Siedlcach 1532-2000, Siedlce 2001.

Zobacz też[edytuj]