Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Mokrej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeusza
w Mokrej
nr rej.:
- A/1122/23 z 30.01.2023 (woj. śląskie)[1]
- A/61/78 z 17.02.1978 (woj. częstochowskie)[2]
kościół filialny
Ilustracja
kościół św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Mokrej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Mokra

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej

Wezwanie

Święci Szymon i Juda Tadeusz

Położenie na mapie gminy Miedźno
Mapa konturowa gminy Miedźno, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeuszaw Mokrej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeuszaw Mokrej”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeuszaw Mokrej”
Położenie na mapie powiatu kłobuckiego
Mapa konturowa powiatu kłobuckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeuszaw Mokrej”
Ziemia50°57′35,60″N 18°54′55,79″E/50,959889 18,915497
Strona internetowa

Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeusza - zabytkowy kościół katolicki znajdujący się w Mokrej w powiecie kłobuckim w województwie śląskim. Jest kościołem filialnym w parafii św. Szymona i św. Judy Tadeusza w dekanacie miedźnowskim w archidiecezji częstochowskiej.

Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kaplica drewniana wybudowana została w 1708 roku z fundacji ks. Ksawerego Lisowieckiego w podziękowaniu za pomyślny wyrok wydany dla Konwentu Kanoników Regularnych w Kłobucku. W roku 1825 biskup Jan Koźmin ustanowił w kościele dwa odpusty: ku czci Trójcy Świętej oraz ku czci Świętych Szymona i Judy Tadeusza. Od tego czasu do połowy wieku XX, w kościele odbywały się dwie msze w ciągu roku. W 1836 roku wieś Mokra została przyłączona do parafii Miedźno. Od lat 50. XX wieku, w kościele odprawiano msze święte w każdą niedzielę. 18 marca 1981 roku erygowana została parafia w Mokrej, a dotychczasowa kaplica zaczyna pełnić funkcję kościoła parafialnego. W roku 2003 poświęcono nowy kościół parafialny we wsi Mokra, obecnie msze święte w kościele drewnianym odbywają się kilka razy w roku.

1 września 1939 roku w pobliżu kościoła Wołyńska Brygada Kawalerii starła się z niemiecką 4 Dywizją Pancerną (bitwa pod Mokrą). Po walce wokół kościoła pochowano niemieckich żołnierzy (przeniesieni później do innych grobów).

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest orientowany. Drewniany, wybudowany w konstrukcji zrębowej, oszalowany deskami. Nawa kościoła wykonana jest na rzucie zbliżonym do kwadratu, prezbiterium węższe, zamknięte trójbocznie, przy nim od strony północnej znajduje się prostokątna zakrystia. Dach nad nawą 2-spadowy, nad prezbiterium wielospadowy, północna połać dachu przechodzi w dach nad zakrystią. W dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę. Wyposażenie głównie z 2. połowy XIX wieku. W kościele zachowany ołtarz główny oraz ambona. Na belce tęczowej znajduje się Grupa Ukrzyżowania oraz napis "AD 1708".

Mokra - kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Izabela Rejduch-Samkowa(red) Jan Samek (red), Jan (red.) Samek: Katalog zabytków sztuki w Polsce tom VI województwo katowickie z. 7 powiat kłobucki. Warszawa: Instytut Sztuki PAN, 1963, s. 28.
  • Rys historyczny parafii Mokra (broszura). Urząd Gminy Miedźno.