Kościół św. Trójcy i św. Floriana w Zawierciu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętej Trójcy i Świętego Floriana w Zawierciu
Distinctive emblem for cultural property.svg 785/67 z dnia 17.06.1967
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Zawiercie
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Przenajświętszej Trójcy w Zawierciu
Wezwanie św. Trójcy i św. Floriana
Położenie na mapie Zawiercia
Mapa konturowa Zawiercia, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy i Świętego Floriana w Zawierciu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy i Świętego Floriana w Zawierciu”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy i Świętego Floriana w Zawierciu”
Położenie na mapie powiatu zawierciańskiego
Mapa konturowa powiatu zawierciańskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy i Świętego Floriana w Zawierciu”
Ziemia50°31′33″N 19°30′31″E/50,525833 19,508611

Kościół Świętej Trójcy i Świętego Florianarzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Zawierciu, w dzielnicy Skarżyce. Mieści się przy ulicy Skarżyckiej.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Widok od prezbiterium

Kościół został konsekrowany w 1598, w 1610 zostały dobudowane trzy kaplice. Świątynię ponownie konsekrował sufragan krakowski Michał Obarski w 1678. Trzy okrągłe kaplice są symbolem Trójcy Świętej. Przy fasadzie świątyni umieszczona jest wieża, posiadająca dach łamany zwieńczona czworoboczną sygnaturką. Przy trzech stronach wieży umieszczone są okna, niżej znajdują się okienka strzelnicze. Wieże z okrągłymi kaplicami są złączone kamiennymi murami. W środkowej kaplicy umieszczone jest prezbiterium z klasycystycznym ołtarzem głównym. Wykonany jest z drewna i posiada bogate złocenia. Znajduje się w nim obraz Świętej Trójcy. Ołtarz ozdobiony jest dwiema kolumnami i dwoma pilastrami. Po północnej stronie umieszczona jest kaplica boczna z ołtarzem z XVII wieku, w którym umieszczony jest obraz Narodzenia Pańskiego i Pokłonu Pasterzy.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Do zabytkowego wyposażenia świątyni należą: monstrancja posiadająca ozdoby w postaci promieni, gron winogrona i korony na szczycie, kielich z inskrypcją „Ten kielich nakładem ks. J. Rudzkiego, plebana skarżyckiego – przerobiony i pozłocony roku 1777”, puszka z XVII wieku ukryta w srebrnej oprawie, oraz ornaty z XVII i XVIII wieku posiadające bogatą ornamentykę.

Zabytek[edytuj | edytuj kod]

Kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego pod numerem 785/67 w dniu 17 czerwca 1967 roku.

Sanktuarium maryjne[edytuj | edytuj kod]

15 sierpnia 1999 roku ksiądz arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak ustanowił kościół parafialny w Zawierciu – Skarżycach Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Skarżyckiej. Przedmiotem kultu jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem umieszczony w lewym ołtarzu bocznym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]