Kościół św. Trójcy w Klecku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Klecku
Ilustracja
Kościół w Klecku, zdjęcie z lat ok. 1910-1920
Państwo  Białoruś
Miejscowość Kleck
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie Trójcy Przenajświętszej
Gotyckie prezbiterium kościoła w Klecku
Fara w 1932 r.

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (farny) w Klecku (biał. Траецкі (Фарны) касцёл у Клецку) – zabytek renesansu z silnymi cechami gotyku w mieście Kleck w rejonie kleckim, w obwodzie mińskim na Białorusi, zniszczony w latach 50. XX wieku przez bolszewików.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół parafialny klecki, pw. Trójcy Przenajświętszej, murowany z cegieł, był wyprowadzony z fundamentów około 1450, kosztem Andrzeja Mostwiłowicza, obywatela nowogródzkiego, a dokończony dzięki ofierze złożonej przez królową Bonę, żonę Zygmunta I Starego, ówczesną kolatorkę tego probostwa. W końcu lat 50. XVI wieku przekształcony przez Mikołaja Radziwiłła Czarnego w kościół kalwiński. W latach 1560-1562 w świątyni ministrem był Szymon Budny. W drugiej poł. XVI wieku został przebudowany, prawdopodobnie według projektu Jana Marii Bernardoniego. Albrycht Stanisław Radziwiłł odebrał kościół kalwinom i przekazał go katolikom osadzając na nim Marcina z Klecka. W 1607 został ponownie poświęcony. 7 stycznia 1652 Michał Karol Radziwiłł nadał świątyni fundusz wieczysty.

w 1810 Józef Mikołaj Radziwiłł rozpoczął jego gruntowny remont po pożarze. Kościół został wtedy pokryty nowym dachem.

Budowla ucierpiał podczas I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej w 1920, kiedy zniszczony został pociskiem artyleryjskim dzwon na wieży kościoła, który został ponownie przelany w 1937 przez ludwisarnię Braci Felczyńskich w Kałuszu. W tym samym czasie parafianie dokupili 3 mniejsze dzwony.

Został zburzony przez artylerię Armii Czerwonej w 1944 r. podczas zdobywania miasta.

W latach 50. XX wieku zabytek został z polecenia władz sowieckich wysadzony w powietrze. Do dnia dzisiejszego zachował się niewielki fragment narożnika.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Nie wiadomo dokładnie, czy pierwszy kościół w Klecku był murowany, czy drewniany. Murowany kościół z XVI wieku zbudowany został w przejściowym, gotycko-renesansowym stylu. Jednak zarówno plan, jak i wygląd zewnętrzny kościoła świadczą o popularności w architekturze Wielkiego Księstwa Litewskiego nadal sztuki gotyckiej, pomimo upowszechnienia się już w Rzeczypospolitej architektury renesansowej.

Opis kościoła[edytuj | edytuj kod]

Kościół był zbudowany na planie równoległoboku z jedną wieżą, wznoszącą się nad szczytem; ściana frontowa (fronton) ozdobiona była statuą Jezusa Nazareńskiego. We wnętrzu świątyni mieściło się siedem ołtarzy. Wielki ołtarz, był snycerską rzeźbą, polakierowaną na czarno, a w nim umieszczony był obraz przedstawiający Trójcę Przenajświętszą; obraz ten był okryty metalową szatą. W bocznych ołtarzach o podobnej strukturze znajdowały się obrazy: św. Mikołaja, św. Anny, Maryi Panny ozdobiony srebrną szatą (słynący łaskami), Ukrzyżowanego Chrystusa oraz św. Tadeusza Apostoła. Na chórze znajdowały się organy o jedenastu głosach, ozdobione rzeźbą i malowidłami. Zakrystia była bogato zaopatrzona w srebro i inne sprzęty kościelne.

Źródło: Na podstawie wizytacji ks. Mariana Roztworowskiego S.T.D. z Kongregacji Benedyktynów Cystersko-Kartuzkiej, Prezydent Generalny, Wizytator.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]