Kościół św. Trójcy w Nowym Mieście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Trójcy
A-113 z dnia 30.10.1962[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowe Miasto

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Anny

Wezwanie

św. Trójcy

Położenie na mapie Nowego Miasta
Mapa konturowa Nowego Miasta, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie powiatu płońskiego
Mapa konturowa powiatu płońskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie gminy Nowe Miasto
Mapa konturowa gminy Nowe Miasto, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Ziemia52°39′27,984″N 20°37′48,024″E/52,657773 20,630007

Kościół Świętej Trójcy w Nowym Mieścierzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu nasielskiego diecezji płockiej. Jest jedynym rejestrowanym zabytkiem miasta.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Zegar słoneczny

Obecna, świątynia późnogotycka, została wybudowana w końcu XIV wieku. Jest to budowla murowana z cegły, z dekoracyjnym użyciem zendrówki i kamieni polnych. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, co spowodowało, że stracił wiele cech stylowych charakterystycznych dla tzw. gotyku mazowieckiego. Do dnia dzisiejszego przetrwał tylko gotycki portal, a we wnętrzu gotyckie drzwi do zakrystii a także kilka ołtarzy w stylu barokowym. Nawa świątyni została zniszczona w 1655 roku, następnie została odnowiona. Zostały wtedy zmienione detale architektoniczne kościoła, m.in. szczyty nawy, sklepienia kaplicy, zakrystii i skarbca. W czasie następnych prac remontowych wykonanych w latach 1888–1898 zostały zmienione wykroje okien i polichromia. Podobne zmiany zostały przeprowadzone w latach 1907 i 1916. W 1945 roku, podczas działań wojennych, została częściowo zniszczona wschodnia ściana prezbiterium oraz zdewastowane zostało wnętrze.

Obecnie świątynia została całkowicie odrestaurowana. Do wyposażenia kościoła należy m.in. monstrancja w stylu klasycystycznym ufundowana na początku XIX wieku przez Jana Czermańskiego a także obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, pochodzący z XVIII wieku[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2014-11-30].
  2. Warto zobaczyć - zabytki Nowe Miasto. Przewodnik historyczny ziemi płońskiej. [dostęp 2014-11-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-04)]. (pol.).