Kościół św. Walentego w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół św. Walentego w Krakowie
(nieistniejący)
Ilustracja
Kościoły Świętego Krzyża i św. Walentego (po prawej); Teodor Baltazar Stachowicz
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Walentego
brak współrzędnych

Kościół św. Walentego w Krakowie – nieistniejący kościół, znajdujący się do XIX wieku u wylotu obecnej ulicy Pędzichów.

Kościół istniał od 1441 roku i połączony był z wcześniejszym kościołem dla trędowatych. Należał do parafii św. Floriana. Po pożarze w 1528 świątynia została odbudowana. Znany jest jej opis pochodzący z 1599 r. Była to wówczas budowla drewniana, posiadająca jednak 5 ołtarzy murowanych. Na wyposażenie świątyni składały się m.in. 2 kielichy srebrne złocone, 1 kielich srebrny, 2 krzyże i monstrancja srebrne złocone[1]. Ponownemu zniszczeniu uległa podczas potopu szwedzkiego. W 1661 roku Tomasz Olszowski, mieszczanin z Pędzichowa, ufundował nowy kościół, zniszczony następnie podczas konfederacji barskiej. Odbudowany w 1661 r. kościół był już budowlą murowaną, krytą gontem. Na szczycie dachu znajdowała się wieżyczka z sygnaturką i krzyż.

W XVIII w. świątynia zaczyna chylić się ku upadkowi. Mówią o tym wyraźnie sprawozdania z wizytacji budynku w 1711 r. i w 1748 r. Sprawozdanie z roku 1711 wspomina, że pomimo widocznych zniszczeń w kościele znajdowały się wówczas jeszcze liczne wota w postaci srebrnych lub złoconych tabliczek, oczu, rąk, nóg, zębów, serc, sznurów korali oraz figurek dzieci i koni[1]. Po raz kolejny odbudowany, ostatecznie został rozebrany w 1818 po zniszczeniach dokonanych w 1790 r. Dnia 12 maja 1819 r. w biurze Wydziału Spraw Wewnętrznych Senatu Rządzącego odbyła się licytacja całkowicie już wtedy zrujnowanego ...kościółka opustoszałego Św. Walentego w Kleparzu położonego z placem 175 sążni kwadr. wiedeńskich, stopę i cali 6 powierzchni trzymającym, którego szacunek urzędowy wynosi 1926 złp. 25 gr (...). Tak zakończyły się wielowiekowe dzieje tej związanej z losami Krakowa budowli. Obecnie na jej miejscu wznoszą się budynki nr 1 i 3 przy ul. Pędzichów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Marek Żukow-Karczewski, Nie istniejące budowle Krakowa. Kościół i szpital św. Walentego, "Echo Krakowa", 221 (13533) 1991.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Rożek, Urbs celeberrima. Przewodnik po zabytkach Krakowa, Kraków 2006, ​ISBN 83-7318-730-8​.
  • M. Żukow-Karczewski, Nie istniejące budowle Krakowa. Kościół i szpital św. Walentego, "Echo Krakowa", 221 (13533) 1991.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]