Kościół św. Wawrzyńca w Cynkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Wawrzyńca
w Cynkowie
nr rej.:
- A/725/2020 z 28.10.2020 (woj. śląskie)[1]
- A/418/60 z 18.03.1960 (woj. katowickie)
- A/102/78 (woj. częstochowskie)[2]
kościół filialny
Ilustracja
kościół św. Wawrzyńca w Cynkowie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Cynków

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia św. Wawrzyńca w Cynkowie

Wezwanie

św. Wawrzyniec

Położenie na mapie gminy Koziegłowy
Mapa konturowa gminy Koziegłowy, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wawrzyńcaw Cynkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wawrzyńcaw Cynkowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wawrzyńcaw Cynkowie”
Położenie na mapie powiatu myszkowskiego
Mapa konturowa powiatu myszkowskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wawrzyńcaw Cynkowie”
Ziemia50°33′46″N 19°07′01″E/50,562778 19,116944

Kościół św. Wawrzyńca w Cynkowie – zabytkowy kościół katolicki znajdujący się w Cynkowie w gminie Koziegłowy w powiecie myszkowskim w województwie śląskim. Jest kościołem filialnym w parafii św. Wawrzyńca w Cynkowie w dekanacie koziegłowskim w archidiecezji częstochowskiej.

Świątynia znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół powstał w roku 1631 wzniesiony przez budowniczego Walentego Ruraya z Pyskowic (według napisów wyrytych w nadprożach drzwi). Prawdopodobnie w XIX wieku do kościoła dobudowano kruchtę zachodnią. Świątynia poddana została gruntownej restauracji w latach 1951-1958. W roku 1957 odnowiono ołtarz główny, ołtarze boczne oraz chór.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół położony jest około 1 km na północ od wsi Cynków. Orientowany, drewniany, wybudowany w konstrukcji sumikowo-łątkowej o ścianach pobitych gontem. Nawa na rzucie zbliżonym do kwadratu, prezbiterium węższe, zamknięte trójbocznie, przy nim od północy znajduje się zakrystia. Od zachodu do nawy dostawiona kruchta. Dachy kościoła gontowe, dwuspadowe. Nad nawą ulokowana jest sześcioboczna sygnaturka na sygnaturkę z latarnią, zwieńczona hełmem. We wnętrzu stropy płaskie. Ściana tęczowa o wykroju prostokątnym. Od strony zachodniej nawy – chór muzyczny wsparty na dwóch słupach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Izabela Rejduch-Samkowa (red.) Jan Samek (red.), Jan (red.) Samek: Katalog zabytków sztuki w Polsce tom VI województwo katowickie z. 9 powiat myszkowski. Warszawa: Instytut Sztuki PAN, 1962, s. 3-4.