Kościół św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół parafialny pw. św. Wita, Modesta i Krescencji
34/114 W 25.01.1958
kościół farny, kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Farny z perspektywy ulicy Farnej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sierpc

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu

Wezwanie

św. Wita, św. Modesta i św. Krescencji

Położenie na mapie Sierpca
Mapa konturowa Sierpca, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół parafialny pw. św. Wita, Modesta i Krescencji”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół parafialny pw. św. Wita, Modesta i Krescencji”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół parafialny pw. św. Wita, Modesta i Krescencji”
Położenie na mapie powiatu sierpeckiego
Mapa konturowa powiatu sierpeckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół parafialny pw. św. Wita, Modesta i Krescencji”
Ziemia52°51′29,340″N 19°40′09,084″E/52,858150 19,669190

Kościół parafialny św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu – rzymskokatolicki gotycko-barokowy kościół na Starym Mieście w Sierpcu, pomiędzy ulicami Farną, Biskupa Floriana i Benedyktyńską.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założenie parafii nastąpiło zapewne już w XI wieku. Tradycja podaje datę 1003 roku. Pleban wzmiankowany jest w 1449. Obecna murowana świątynia pochodzi z XV wieku. Pierwszą świątynię w tym miejscu pobudowano na gruzach pogańskiego chramu z X wieku. Obecny kościół rozbudowany i restaurowany przez Andrzeja Sieprskiego w 1569 roku. Zniszczony pożarami z 1630 i 1648. Przekształcany w wieku XVIII. Po pożarze z 1794, odbudowany dopiero w 1844. W latach 50. XX wieku gruntownie remontowany po zniszczeniach wojennych (w czasie II wojny światowej budynek służył za niemiecki magazyn). Ostatni remont miał miejsce w latach 2005–2007.

Wygląd kościoła[edytuj | edytuj kod]

Kościół gotycki, z elementami barokowymi i renesansowymi. Orientowany, murowany z cegły, z użyciem kamieni polnych i kamieni młyńskich. Tynkowany z wyjątkiem wieży oraz elewacji północnej. Budowla jednonawowa, z węższym prezbiterium zamkniętym prosto. Od południa kaplica grobowa rodziny Sieprskich z 1569. Od zachodu masywna, czterokondygnacyjna wieża na planie kwadratu. Okna w nawie zamknięte półkoliście i koszowo. Ołtarz główny – barokowy z 1. poł. XVIII wieku z ornamentami rokokowymi, rzeźbami św. bp. Stanisława i Wojciecha, oraz rzeźbami aniołów. W polu głównym XX-wieczna kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a w zwieńczeniu obraz św. Wita, Modesta i Krescencji.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce Tom X Zeszyt 23 – Powiat sierpeckiIzabella Galicka, Hanna Sygietyńska
  • Dzieje Sierpca i ziemi sierpeckiej – praca zbiorowa pod redakcją Mariana Chudzyńskiego

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]