Kościół św. Wojciecha Biskupa w Wilkowyi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Wojciecha Biskupa
529/Wlkp/A z 6.08.2007[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Wilkowyja

Adres

ul. Gorzeńskiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Wojciecha Biskupa w Wilkowyi

Wezwanie

św. Wojciecha

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia

Położenie na mapie gminy Jarocin
Mapa konturowa gminy Jarocin, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha Biskupa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha Biskupa”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha Biskupa”
Położenie na mapie powiatu jarocińskiego
Mapa konturowa powiatu jarocińskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha Biskupa”
Ziemia52°00′29,1″N 17°32′34,5″E/52,008083 17,542917

Kościół świętego Wojciecha Biskupa w Wilkowyirzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Żerków diecezji kaliskiej).

Kościół został zbudowany w latach 1853-1858 i ufundowany przez Radolińskich. Został wzniesiony z cegły w stylu neogotyckim, charakterystycznym dla ówczesnego budownictwa sakralnego. Dopiero ponad pół wieku później, w 1913 roku, biskup poznański Edward Likowski konsekrował świątynię i nadał jej wezwanie św. Wojciecha.

W latach 60. XX wieku został zlikwidowany neogotycki ołtarz główny, który był umieszczony w kościele. W 2005 roku, dzięki staraniom ks. kan. Tadeusza Malchrowicza – proboszcza parafii, został przeprowadzony gruntowny remont kościoła. Zostały przywrócone do „życia” neogotyckie elementy wyposażenia (m.in. ambona i chrzcielnica). Został odrestaurowany barokowy konfesjonał, jedyny element, który zachował się z poprzedniej, drewnianej świątyni. Dziś można go oglądać i podziwiać płaskorzeźbione postacie – św. Marii Magdaleny, pokutnicy z krzyżem oraz św. Onufrego na drzwiczkach. Zostały zrekonstruowane również dwa neogotyckie ołtarze boczne, pod wezwaniem św. Barbary i pod wezwaniem Matki Bożej.

Ściana frontowa świątyni jest ozdobiona schodkowym szczytem z czworokątną wieżyczką i znajduje się w niej zwielokrotniony, ceglany portal, ujęty z obu stron przez przypory. Nad nim są umieszczone trzy ostrołukowe okna, obecnie zamurowane. Najważniejsza jednak jest tutaj nisza, w której znajduje się duża figura Matki Bożej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-02-13].
  2. kościół parafialny. Parafia pw. św. Wojciecha - Wilkowyja. [dostęp 2021-02-28].