Kościół św. Wojciecha w Koninie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Wojciecha w Koninie
741/Wlkp/A z dnia 31.03.2009 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Konin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Wojciecha w Koninie

Wezwanie

św. Wojciecha

Położenie na mapie Konina
Mapa konturowa Konina, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha w Koninie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha w Koninie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha w Koninie”
Ziemia52°13′53″N 18°17′27″E/52,231389 18,290833

Kościół św. Wojciecha w Koniniekościół mieści się w konińskiej dzielnicy Morzysław przy ulicy Portowej. Należy do dekanatu konińskiego II. Jest budowlą wybudowaną w latach 1905–1914. W ścianie prezbiterium zachował się fragment wcześniejszej murowanej budowli z 1785, wzniesionej przez księdza Andrzeja Liszkowskiego.

Wnętrze świątyni

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana przez księdza Stanisława Chmielewskiego. Plan budowy został przygotowany przez budowniczego powiatu konińskiego, pana Zacherta. Budowa rozpoczęła się w 1904 roku. Fundamenty budowli zostały poświęcone przez dziekana konińskiego księdza kanonika Władysława Jankowskiego. Prace obejmowały roboty murarskie, tynkowanie murów, oszklenie i położenie posadzki. W świątyni został zbudowany wielki ołtarz i cztery boczne w kaplicach, zostały one pokryte stiukiem, ozdobione figurami i ornamentacją z gipsu. Wnętrze budowli zostało wykonane według projektu pana Przewalskiego. Ołtarze były jeszcze wykańczane w latach międzywojennych. Piętnastogłosowe organy zostały zamontowane w 1912 roku przez warszawskiego organmistrza Wojciecha Gadkę. Została wykonana ambona i w prezbiterium zostały zamontowane ławki w kształcie stall. W świątyni zostało wstawionych dwanaście ławek z każdej strony, z kolei do zakrystii zostały wstawione szafy dębowe. Budowa świątyni zakończyła się w 1912 roku. Jest to budowla będąca mieszkanką stylów, ponieważ występują tu cechy renesansowe, barokowe i klasycystyczne. Chociaż później były wykonywane jeszcze inne prace, to świątynia została konsekrowana przez biskupa Stanisława Zdzitowieckiego w dniu 14 maja 1914 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 13 lipca 2023 [dostęp 2010-05-06].
  2. O parafii/historia. Parafia Świętego Wojciecha w Koninie. [dostęp 2013-01-02]. (pol.).