Kościół Anglikański Australii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Anglikański Australii
Anglican Church of Australia
Godło Kościoła Anglikańskiego Australii
Godło Kościoła Anglikańskiego Australii
Klasyfikacja systematyczna wyznania
chrześcijaństwo
 └ katolicyzm/protestantyzm
   └ anglikanizm
Ustrój kościelny episkopalno-synodalny
Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika
abp Phillip Aspinall
Prymas
Zasięg geograficzny Australia
Członkostwo Wspólnota anglikańska
Światowa Rada Kościołów
Strona internetowa
Katedra św. Pawła w Melbourne
Katedra św. Andrzeja w Sydney

Kościół Anglikański Australii (ang. Anglican Church of Australia) – związek wyznaniowy działający w Australii, zaliczany do Kościołów anglikańskich i przynależący do Wspólnoty anglikańskiej. Stanowi obecnie drugi pod względem liczby wiernych - po Kościele rzymskokatolickim - Kościół chrześcijański w Australii. Według badań z roku 2001, w anglikańskich niedzielnych mszach udział bierze średnio 177 tysięcy osób, co stanowi ok. 12% wszystkich Australijczyków przynajmniej raz w tygodniu biorących udział w jakimkolwiek chrześcijańskim nabożeństwie[1]. Liczba ta nie uwzględnia osób uważających się za członków Kościoła, ale nie praktykujących. Sam Kościół ocenia swoją łączną liczebność na ok. 4 miliony dusz[2], natomiast w czasie spisu powszechnego z 2001 roku przynależność do niego zadeklarowało ok. 3,8 mln osób[1].

Historia[edytuj]

Anglikanizm był historycznie pierwszym wyznaniem chrześcijańskim, jakie dotarło do Australii. Za pierwszego duchownego uważany jest ks. Richard Johnson, kapelan złożonej z jedenastu statków ekspedycji, która w 1788 założyła w dzisiejszej Nowej Południowej Walii pierwszą brytyjską kolonię karną. W 1825 ks. Thomas Scott został przełożonym Kościoła australijskiego z tytułem archidiakona, podlegającym biskupowi Kalkuty. W 1836 ks. William Grant Broughton otrzymał tytuł biskupa Australii. W 1847 kontynent został podzielony na cztery diecezje. Osobna diecezja powstała w 1842 na Tasmanii. Aż do 1961 australijscy anglikanie przynależeli w sensie kanonicznym do Kościoła Anglii. Dopiero 1 stycznia 1962 oficjalnie zainaugurowano autokefaliczny Kościół Anglikański Australii.

Organizacja[edytuj]

Obecnie Kościół składa się z 23 diecezji, zgrupowanych w 5 metropolii. Jedynie diecezja tasmańska nie należy do żadnej z nich. Na czele metropolii stoją arcybiskupi, z których jeden pełni dodatkowo funkcję anglikańskiego prymasa Australii. Aktualnie jest nim arcybiskup Brisbane Phillip Aspinall.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]