Kościół Anglikański Australii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Anglikański Australii
Anglican Church of Australia
Godło Kościoła Anglikańskiego Australii
Godło Kościoła Anglikańskiego Australii
Klasyfikacja systematyczna wyznania
chrześcijaństwo
 └ katolicyzm/protestantyzm
   └ anglikanizm
Ustrój kościelny episkopalno-synodalny
Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika
abp Philip Freier
Prymas
Zasięg geograficzny Australia
Członkostwo Wspólnota anglikańska
Światowa Rada Kościołów
Strona internetowa
Katedra św. Pawła w Melbourne
Katedra św. Andrzeja w Sydney

Kościół Anglikański Australii (ang. Anglican Church of Australia) – związek wyznaniowy działający w Australii, zaliczany do Kościołów anglikańskich i przynależący do Wspólnoty anglikańskiej. Stanowi obecnie drugi pod względem liczby wiernych – po Kościele rzymskokatolickim – Kościół chrześcijański w Australii. W 2016 roku liczył 3,1 mln wiernych. Prymasem Kościoła jest abp Philip Freier.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Anglikanizm był historycznie pierwszym wyznaniem chrześcijańskim, jakie dotarło do Australii. Za pierwszego duchownego uważany jest ks. Richard Johnson, kapelan złożonej z jedenastu statków ekspedycji, która w 1788 założyła w dzisiejszej Nowej Południowej Walii pierwszą brytyjską kolonię karną. W 1825 ks. Thomas Scott został przełożonym Kościoła australijskiego z tytułem archidiakona, podlegającym biskupowi Kalkuty. W 1836 ks. William Grant Broughton otrzymał tytuł biskupa Australii. W 1847 kontynent został podzielony na cztery diecezje. Osobna diecezja powstała w 1842 na Tasmanii. Aż do 1961 australijscy anglikanie przynależeli w sensie kanonicznym do Kościoła Anglii. Dopiero 1 stycznia 1962 oficjalnie zainaugurowano autokefaliczny Kościół Anglikański Australii.

Ordynacja kobiet[edytuj | edytuj kod]

Jedną z pierwszych kobiet wyświęconych na kapłankę Anglikańskiego Kościoła Australii była w roku 1992 Kay Goldsworthy. W 2008 roku została ona pierwszą biskupką w Australii obejmując diecezję Gippsland. 10 lutego 2018 została ona pierwszą w historii Anglikańskiego Kościoła Australii arcybiskupką obejmując arcybiskupstwo Perth i jednocześnie prowincję Zachodniej Australii[2].

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Według badań z roku 2001, w anglikańskich niedzielnych mszach udział bierło średnio 177 tysięcy osób, co stanowiło ok. 12% wszystkich Australijczyków przynajmniej raz w tygodniu biorących udział w jakimkolwiek chrześcijańskim nabożeństwie[3]. Liczba ta nie uwzględnia osób uważających się za członków Kościoła, ale nie praktykujących. W czasie spisu powszechnego z 2001 roku przynależność do niego zadeklarowało ok. 3,8 mln osób[3]. W 2016 roku Kościół liczył 3,1 mln wiernych[1].

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Kościół składa się z 23 diecezji, zgrupowanych w 5 metropolii. Jedynie diecezja tasmańska nie należy do żadnej z nich. Na czele metropolii stoją arcybiskupi, z których jeden pełni dodatkowo funkcję anglikańskiego prymasa Australii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Chris Shearer: Number of Australian Anglicans falls by 580,000 in five years: Census 2016 (ang.). melbourneanglican.org.au, 2017-06-28. [dostęp 2018-03-04].
  2. Abp Kay Goldsworthy – pierwsza arcybiskupka Australii i Wspólnoty Anglikańskiej. ekumenizm.pl, 2018-02-25. [dostęp 2018-03-04].
  3. a b Anglican Church of Australia (dostęp 07.07.2008)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]