Kościół Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim
Distinctive emblem for cultural property.svg 429/94 z dnia 18.11.1994 r.
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Gorzów Wielkopolski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Chrystusa Króla

Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Gorzowa Wielkopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim”
Ziemia52°43′28″N 15°14′48″E/52,724444 15,246667
Strona internetowa

Kościół pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskimkościół rzymskokatolicki należący dp parafia Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim, dekanacie Gorzów Wielkopolski – Chrystusa Króla, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej, zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim, mieszczący się przy rogu ulic: Woskowej i Grobla w dzielnicy Zawarcie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to dawna ewangelicka świątynia Marcina Lutra (obecnie nosi wezwanie Chrystusa Króla). Budowę tego kościoła planowano już przed 1914 roku z inicjatywy pierwszego duszpasterza szybko rozwijającej się dzielnicy przemysłowej Paula Textora. Jednak plany te opóźniła I wojna światowa. Stało się to dopiero w 1930 roku, kiedy to powstała świątynia nosząca cechy modernistyczne z ekspresjonistycznym szykiem zaprojektowana przez architekta Curta Steinberga (1880-1960) z Berlina.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to klinkierowa rotunda z dachem stożkowym i ażurową wieżą zwieńczoną wielometrowym krzyżem. Wysokie, czworokątne okna oświetlają wnętrze pokryte kopułowym sklepieniem. Prezbiterium jest tylko w małym stopniu podwyższone, naprzeciw niego są umieszczone ławki i prospekt organowy pochodzący z czasów budowy kościoła. Jedyny okrągły kościół Gorzowa ma swój urok i skłania do religijnej medytacji. W oknach prezbiterium są umieszczone współczesne witraże wykonane na pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do ojczyzny w czerwcu 1997 roku.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]