Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Prusicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Prusicach
A/1098 z dnia 18.12.2008[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Prusice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jakuba Apostoła w Prusicach

Wezwanie

Chrystusa Króla, św. Józefa

Położenie na mapie Prusic
Mapa konturowa Prusic, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Prusicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Prusicach”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Prusicach”
Położenie na mapie powiatu trzebnickiego
Mapa konturowa powiatu trzebnickiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Prusicach”
Położenie na mapie gminy Prusice
Mapa konturowa gminy Prusice, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Prusicach”
Ziemia51°22′16″N 16°57′41″E/51,371111 16,961389

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Prusicach – kościół w Prusicach wybudowany w stylu neoromańskim z cegły licówki.

Kościół wybudowano w 1911 roku jako świątynię protestancką pod wezwaniem Chrystusa Króla. Wnętrze zdobił portal piaskowcowy, oraz duże witraże. W latach 1922 i 1929 został strawiony przez pożar. W 1930 roku został odbudowany. Podczas II wojny światowej był wykorzystywany przez wojska niemieckie jako garnizon. Od 1945 do 1949 roku stał opuszczony aż w został przekazany kościelnym władzom katolickim i erygowany jako kościół Pomocniczy pw. Św. Józefa oblubieńca[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]