Kościół Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gniezno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie

Położenie na mapie Gniezna
Mapa konturowa Gniezna, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie”
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa konturowa powiatu gnieźnieńskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie”
Ziemia52°30′48,812″N 17°36′25,754″E/52,513559 17,607154
Strona internetowa

Kościół Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźniekatolicki kościół parafialny zlokalizowany w Gnieźnie przy ul. Wiosennej.

Architektura i historia[edytuj | edytuj kod]

Obiekt w stylu modernistycznym wybudowano w latach 1974-1980 według projektu Aleksandra Holasa. Dwukondygnacyjna, prostokątna (52 x 32 metry) świątynia wykonana jest z żelbetu, siporeksu i cegieł. 40-metrowa nawa nie posiada żadnego pośredniego podparcia. Dzieło wyobraża łódź-Kościół prowadzącą wiernych przez burzliwe dzieje do portu zbawienia. Ściany zdobią żelbetowe płaskorzeźby z życia Jezusa Chrystusa. Na ścianie frontowej umieszczono Cudowne rozmnożenie chleba na pustkowiu, na wschodniej Chrystusa na krzyżu, a na zachodniej Pielgrzymkę Świętej Rodziny do świątyni w Jerozolimie. W centralnej części frontowej elewacji, nad wejściem stoi figura Chrystusa Wieczystego Kapłana. Autorami tego wystroju byli Benedykt Kasznia i Eugeniusz Obelkowski. W tylnej ścianie kościoła został umieszczony kamień węgielny pochodzący z katedry gnieźnieńskiej. Na 27-metrowym szczycie-wieży posadowiono krzyż stalowy (2,7 metra wysokości). W centrum prezbiterium znajduje się mozaika Chrystusa Zmartwychwstałego i Apostołów w Wieczerniku. Witraże i mozaiki wykonała pracownia Magdaleny i Marcina Czeskich z Poznania. W dolnej części obiektu znajduje się sala widowiskowa ze sceną[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]