Przejdź do zawartości

Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli
A/5895 z dnia 19.12.2013
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

obrzeża Trzebnicy

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy

Wezwanie

Czternastu Świętych Wspomożycieli

Wspomnienie liturgiczne

8 lipca
8 sierpnia

Położenie na mapie Trzebnicy
Mapa konturowa Trzebnicy, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli”
Położenie na mapie powiatu trzebnickiego
Mapa konturowa powiatu trzebnickiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli”
Położenie na mapie gminy Trzebnica
Mapa konturowa gminy Trzebnica, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli”
Ziemia51°17′39,01″N 17°04′15,03″E/51,294169 17,070842

Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli (zwany też kościółkiem leśnym) – został zbudowany w stylu neogotyckim w 1886 roku na obrzeżach Trzebnicy. Opiekował się nim mieszkający w pobliskiej samotni pustelnik (ostatnim pustelnikiem był zmarły w 1946 roku brat Feliks Plitzko) [1].

Grota Matki Boskiej z Lourdes
Wnętrze kościoła leśnego
Płaskorzeźba z grobu Huberta Jantke

Lokalizacja

[edytuj | edytuj kod]

Kościół znajduje się we wschodniej części Lasu Bukowego niedaleko południowo-wschodniej granicy Trzebnicy. W bliskim sąsiedztwie znajduje się trzebnicki kompleks uzdrowiskowy. Kościół bezpośrednio sąsiaduje z pustelnią i grotą Matki Bożej z Lourdes. Została ona wzniesiona z rudy darniowej w 1926 roku. Pomiędzy kościółkiem leśnym, pustelnią i grotą do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku istniał cmentarz niemiecki[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kościół Leśny Czternastu Świętych Wspomożycieli został zbudowany w 1886 roku na miejscu od wieków związanym z kultem religijnym. Począwszy od dawnego pogańskiego kultu Słowian, przez powstałą w XII w. kaplicę pustelniczą i kościoła zniesionego w 1463 r. przez księżną Annę[2].

Zbudowany z czerwonej cegły w stylu neogotyku, jednonawowy z pięciobocznie zamkniętym prezbiterium. Wewnątrz na ołtarzu głównym znajduje się współczesny obraz Czternastu Świętych Wspomożycieli, barwne polichromie i neobarokowe rzeźby. Obok kościoła znajduje się ciekawa płaskorzeźba w drewnie pochodząca z grobu Huberta Jantke – budowniczego kościoła oraz grób pustelnika opiekującego się kościołem Franciszka Plitzko. Tradycją była opieka nad kościołem sprawowana przez pustelnika zamieszkującego pobliska pustelnię, ostatnim był brat Feliks Plitzko, który zmarł w 1946 roku[3].

W pobliżu kościółka leśnego znajduje się kilka stacji kalwarii trzebnickiej. Składa się ona z 16 kaplic rozsianych po malowniczych pagórkach Lasu Bukowego. Przedstawiają one kolejne stacje drogi krzyżowej.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Trzebnica - Kościółek leśny i grota. [dostęp 2013-05-19].
  2. Muzeum Regionalne w Trzebnicy na stronach Urzędu Miejskiego. [dostęp 2013-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-14)].
  3. Na podstawie pobliskiej tablicy informacyjnej.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]