Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli
Distinctive emblem for cultural property.svg A/5895 z dnia 19.12.2013
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość obrzeża Trzebnicy
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie Czternastu Świętych Wspomożycieli
Położenie na mapie Trzebnicy
Mapa konturowa Trzebnicy, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli”
Położenie na mapie powiatu trzebnickiego
Mapa konturowa powiatu trzebnickiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli”
Położenie na mapie gminy Trzebnica
Mapa konturowa gminy Trzebnica, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli”
Ziemia51°17′39,01″N 17°04′15,03″E/51,294169 17,070842

Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli (zwany też kościółkiem leśnym) – został zbudowany w stylu neogotyckim w 1886 roku na obrzeżach Trzebnicy. Opiekował się nim mieszkający w pobliskiej samotni pustelnik (ostatnim pustelnikiem był zmarły w 1946 roku brat Feliks Plitzko) [1].

Grota Matki Boskiej z Lourdes
Wnętrze kościoła leśnego
Płaskorzeźba z grobu Huberta Jantke

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Kościół znajduje się we wschodniej części Lasu Bukowego niedaleko południowo-wschodniej granicyTrzebnicy. W bliskim sąsiedztwie znajduje się trzebnicki kompleks uzdrowiskowy. Kościół bezpośrednio sąsiaduje z pustelnią i grotą Matki Bożej z Lourdes. Została ona wzniesiona z rudy darniowej w 1926 roku. Pomiędzy kościółkiem leśnym, pustelnią i grotą do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku istniał cmentarz niemiecki[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół Leśny Czternastu Świętych Wspomożycieli został zbudowany w 1886 roku na miejscu od wieków związanym z kultem religijnym. Począwszy od dawnego pogańskiego kultu Słowian, przez powstałą w XII w. kaplicę pustelniczą i kościoła zniesionego w 1463 r. przez księżną Annę[2].

Zbudowany z czerwonej cegły w stylu neogotyku, jednonawowy z pięciobocznie zamkniętym prezbiterium. Wewnątrz na ołtarzu głównym znajduje się współczesny obraz Czternastu Świętych Wspomożycieli, barwne polichromie i neobarokowe rzeźby. Obok kościoła znajduje się ciekawa płaskorzeźba w drewnie pochodząca z grobu Huberta Jantke – budowniczego kościoła oraz grób pustelnika opiekującego się kościołem Franciszka Plitzko. Tradycją była opieka nad kościołem sprawowana przez pustelnika zamieszkującego pobliska pustelnię, ostatnim był brat Feliks Plitzko, który zmarł w 1946 roku[3].

W pobliżu kościółka leśnego znajduje się kilka stacji kalwarii trzebnickiej. Składa się ona z 16 kaplic rozsianych po malowniczych pagórkach Lasu Bukowego. Przedstawiają one kolejne stacje drogi krzyżowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Trzebnica - Kościółek leśny i grota. [dostęp 2013-05-19].
  2. Muzeum Regionalne w Trzebnicy na stronach Urzędu Miejskiego. [dostęp 2013-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-14)].
  3. Na podstawie pobliskiej tablicy informacyjnej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]