Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny
‏קבר מרים‎
sanktuarium
Ilustracja
Państwo  Izrael
Miejscowość Jerozolima
Wyznanie przedchalcedońskie i prawosławne
Kościół Apostolski Kościół Ormiański i Cerkiew Prawosławna
Patriarchat Ormiański Patriarchat Jerozolimy i Prawosławny Patriarchat Jerozolimy
Wezwanie Grobu Najświętszej Marii Panny
Wspomnienie liturgiczne 15/28 sierpnia
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny
Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny
Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny
Ziemia31°46′48″N 35°14′23″E/31,780000 35,239722

Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny[1]świątynia chrześcijańska zlokalizowana w dolinie Cedronu między Wzgórzem Świątynnym a Górą Oliwną w Jerozolimie. Zgodnie z tradycją w kościele tym znajduje się grób Marii z Nazaretu, matki Jezusa[2][3]. Kościół jest wspólnie administrowany przez kilka wspólnot chrześcijańskich. Relacje między wspólnotami reguluje wywodząca się z czasów imperium osmańskiego zasada Status Quo[4].

Podziemnym kościołem Grobu Matki Bożej opiekują się mnisi greccy (prawosławni z Patriarchatu Jerozolimskiego) i ormiańscy. Jak podaje apokryf Transitus Mariae, to właśnie z tego miejsca Maryja Matka Jezusa została z duszą i ciałem wzięta do nieba. Miejsce było czczone przez judeochrześcijan już w II w. Zwolennikiem uznania lokalizacji grobu w dolinie Cedronu był jerozolimski biskup Juwenalis. W IV w. powstała pierwsza świątynia poświęcona Matce Bożej. Najprawdopodobniej została zniszczona przez Persów w 614 roku. Arkulf z Perigeux relacjonował w 670 roku, że była to świątynia dwupoziomowa. Na jej dolnej kondygnacji znajdował się pusty skalny grób, w którym po śmierci była pochowana Maryja. Z relacji wynika więc, że w drugiej połowie VII wieku świątynia była już odbudowana. W 1009 roku, po zdobyciu Jerozolimy przez Fatymidów, kalif Al-Hakim rozkazał zniszczyć świątynię, więc krzyżowcy zastali kościół górny w ruinie. W latach 1112-1130 benedyktyni wznieśli ponad Grobem Marii nowy kościół wraz z przyległym klasztorem nazywanym „opactwem Matki Boskiej w Dolinie Jozafata”. Zburzył go w 1187 roku Saladyn, oszczędzając kryptę ze względu na cześć jaką żywił dla „błogosławionej Matki proroka Jezusa”. We wnętrzu krypty znajduje się m.in. sarkofag Melisandy, matki króla jerozolimskiego Baldwina III z czasów wypraw krzyżowych[2][3], która została tu pochowana w 1161 roku[3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej: Nazewnictwo Geograficzne Świata – Protokół XCVII. posiedzenia Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: Instytut Geodezji i Kartografii, 2017, s. 3.
  2. a b Jerome Murphy-O'Connor: Przewodnik po Ziemi Świętej (tłum. Marek Burdajewicz). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Vocatio, 2001, s. 408. ISBN 978-83-7492-107-7.
  3. a b c Adam Dylewski: Izrael. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2008, s. 366, seria: Praktyczny Przewodnik. ISBN 978-83-7513-129-1.
  4. Kustodia Ziemi Świętej: Status Quo (ang.). www.custodia.org. [dostęp 2013-12-14].