Kościół Jana Chrzciciela w Michniowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Jana Chrzciciela w Michniowcu
dawniej: Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg A-135 z dnia 17 marca 1969[1]
kościół filialny
Ilustracja
Cerkiew Narodzenia NMP z dzwonnicą
Państwo  Polska
Miejscowość Michniowiec
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
parafia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej
Wezwanie Narodzenie św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie Bieszczadów Zachodnich
Mapa lokalizacyjna Bieszczadów Zachodnich
Cerkiew Narodzenia NMP w Michniowcu
Cerkiew Narodzenia NMP w Michniowcu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cerkiew Narodzenia NMP w Michniowcu
Cerkiew Narodzenia NMP w Michniowcu
Ziemia49°17′49″N 22°43′56″E/49,296944 22,732222

Kościół Jana Chrzciciela w Michniowcu (od 1971), wcześniej Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - dawna cerkiew greckokatolicka, obecnie funkcjonująca, jako kościół wyznania rzymskokatolickiego. Jest to kościół filialny parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej. Odbywa się tam jedna msza tygodniowo, w niedzielę o 10:00[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna cerkiew nie jest pierwszą, jaka powstała w Michniowcu. Wiadomo, że podobny obiekt istniał tu w roku 1557[3]. Była to cerkiew parafialna, należąca do dekanatu żukotyńskiego[3]. Popem był wtedy Damian Mansowicz[3].

Obecna cerkiew powstała w roku 1868 po pięciu latach budowy. Większy remont cerkwi odbył się w roku 1924, kiedy wyremontowano zakrystię oraz przedsionek (tzw. kruchtę)[3]. Przed wojną dobudowano także chór, obiegający większą część cerkwi, odnowiony w 1983 roku[3].

Wraz z cerkwią do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisany został położony opodal cmentarz z kilkoma zachowanymi nagrobkami sprzed wojny oraz dzwonnica[3]. Drugi z wymienionych obiektów wybudowany został w roku 1904 przez Jakuba Hirba[3]. Budynek ten ma trzy kondygnacje i utworzony został na planie kwadratu[3]. Dolna kondygnacja zrębowa, a górna słupowa, kryta gontem[3].

Wygląd cerkwi[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew jest budynkiem drewnianym na kamiennej podmurówce, trójdzielnym, orientowanym[3]. Według specjalistów tego typu układy przestrzenne, jakie wykorzystane zostały w tym budynku, są nieobecne w budownictwie ukraińskim, co sprawia, że cerkiew ta powinna zostać uznana za przedstawiciela odrębnego nurtu[3]. Nawa ma plan ośmioboku, prezbiterium jest zamknięte, trójboczne z zakrystią od strony północnej, a babiniec (prytwor) czworoboczny z przedsionkiem[3]. Cerkiew posiada trzy kopuły, kryte blachą, wszystkie zwieńczone ślepymi latarniami[3]. Nad nawą znajduje się, wsparta na słupach, ośmiopołaciowa, kopuła zrębowa[3]. Nad przedsionkiem i zakrystią znajdują się dachy dwuspadowe[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]