Kościół Jezusowy w Jastrzębiu-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Jezusowy
w Jastrzębiu-Zdroju
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Jastrzębie-Zdrój
ul. Cieszyńska 23

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP

zbór

ewangelicko-augsburski
w Jastrzębiu-Zdroju

Położenie na mapie Jastrzębia-Zdroju
Mapa konturowa Jastrzębia-Zdroju, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Jezusowyw Jastrzębiu-Zdroju”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Jezusowyw Jastrzębiu-Zdroju”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Jezusowyw Jastrzębiu-Zdroju”
Ziemia49°56′13″N 18°35′57″E/49,936944 18,599167
Strona internetowa

Kościół Jezusowy w Jastrzębiu-Zdroju – świątynia protestancka należąca do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, wybudowana w latach 1988-1994 na potrzeby jastrzębskiej parafii luterańskiej.

W latach 60. XX wieku ze względu na budowę nowych osiedli i powstanie kopalń węgla kamiennego wzrosła liczba ludności w Jastrzębiu-Zdroju, a sama miejscowość uzyskała prawa miejskie. Na skutek rozwoju przemysłu węglowego nastąpił również napływ ludności ewangelickiej. Dotychczasowy kościół parafii w Ruptawie był zbyt mały dla powstającego w pobliżu miasta, dlatego po kilku latach od włączenia Ruptawy do Jastrzębia w 1984 roku zgromadzenie parafialne postanowiło o budowie nowego budynku. Dnia 15 kwietnia 1988 roku rozpoczęto budowę. 26 czerwca 1994 roku, biskup Jan Szarek dokonał poświęcenia budynku. Na uroczystości obecne były władze miejskie, duchowni luterańscy i rzymskokatoliccy oraz mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju.

Na dolnym poziomie znajdują się dwie sale katechetyczne, sala zborowa, pokój gościnny oraz kuchnia. Górny poziom zajmuje kościół posiadający 780 miejsc siedzących. Architektem wnętrza budynku jest cieszyński artysta plastyk, Jan Herma.