Kościół Luterański Australii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Chrystusa w Murray Bridge
Kościół Luterański Australii
Lutheran Church of Australia
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Luteranizm
Zasięg geograficzny Australia
Członkostwo Światowa Federacja Luterańska (członek stowarzyszony), Międzynarodowa Rada Luterańska (członek stowarzyszony)
Strona internetowa
Kościół Dobrego Pasterza w Hamilton (Wiktoria)

Kościół Luterański Australia (ang. Lutheran Church of Australia) – główny kościół luterańskiw Australii, działający również na Nowej Zelandii. Posiada 70 tys. wiernych na terenie Australii oraz 1130 na Nowej Zelandii[1]. Reprezentuje konserwatywne stanowisko, podobne do Kościoła Luterańskiego Synodu Missouri.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszymi luteranami przybyłymi do Australii byli pruscy emigranci, którzy przyjechali w 1838 roku razem z pastorem Augustem Kavlem. Było to związane z prześladowaniami staroluteran, którzy nie chcieli przyłączyć się do Związku Pruskiego pod zwierzchnictwem króla Fryderyka Wilhelma III.

Druga fala luterańskiej emigracji zapoczątkowana została przez przyjazd pastora Gottharda Fritzschego, który zamieszkał ze swoimi współtowarzyszami w Lobethal i Bethany. Kościół kierowany był przez zarówno Kavla, jak i Fritzschego.

W 1846 roku doszło do rozłamu, w wyniku którego utworzono dwie osobne luterańskie denominacje. Powstał Synod Langmeil-Light Pass oraz Synod Lobethal-Bethany.

W 1966 roku utworzono Ewangelicko-Luterański Kościół Australii, który powstał z Synodu Lobethal-Bethany oraz Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Australii (będącego kontynuacją Synodu Langmeil-Light Pass, połączonego z innymi grupami powstałymi w tym czasie).

Liczba członków kościoła znacznie zwiększyła się dzięki migracjom ludności z krajów europejskich po II wojnie światowej.

Kościół jest członkiem stowarzyszonym Światowej Federacji Luterańskiej od 1994[2] oraz Międzynarodowej Rady Luterańskiej.

Przypisy