Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem
Distinctive emblem for cultural property.svg A.K.I/349/31 z dnia 05.11.1931 r.[1]
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Zakopane
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Najświętszej Rodziny w Zakopanem
Wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej
Położenie na mapie Zakopanego
Mapa konturowa Zakopanego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem”
Położenie na mapie powiatu tatrzańskiego
Mapa konturowa powiatu tatrzańskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem”
Ziemia49°17′45,73″N 19°56′46,78″E/49,296036 19,946328

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem – zabytkowa świątynia chrześcijańska przy ulicy Kościeliskiej, nazywana często „starym kościółkiem”. Zbudowany w 1847.

Wiadomości[edytuj | edytuj kod]

Ul. Kościeliska i kościół p.w. św. Klemensa, 1860, autor Melecjusz Dutkiewicz

Niewielka świątynia z modrzewiowego drewna została ufundowana przez właścicielkę dóbr zakopiańskich Klementynę Homolacsową. Pracę prowadził miejscowy doświadczony cieśla, Sebastian Gąsienica-Sobczak. Kościół został poświęcony świętemu Klemensowi na cześć fundatorki. W latach 1850–1851 z inicjatywy pierwszego proboszcza Zakopanego, ks. Stolarczyka, kościół powiększono i dobudowano wieżę. Remont generalny przeprowadzono w latach 50. XX wieku.

Świątynia o konstrukcji zrębowej składa się z wielobocznie zamkniętego prezbiterium oraz dwuczęściowej nawy. Do prezbiterium przylega zakrystia, zaś nawa łączy się z kruchtą. Dwukalenicowy dach pokryty jest gontem i zwieńczony wieżyczką na sygnaturkę. Ołtarz główny oraz ołtarze boczne pochodzą z drugiej połowy XIX wieku i zostały wykonane przez rzeźbiarza ludowego Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która od lat 30. XX wieku jest patronką świątyni. Wnętrze zdobią ponadto ludowe świątki oraz malowidła.

Kościół znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

W pobliżu kościoła znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oraz murowana kaplica śś. Świerada i Benedykta z około 1810 roku będąca najstarszą budowlą sakralną Zakopanego.

Nabożeństwa prawosławne[edytuj | edytuj kod]

Od 2005 w kościele w dniu 7 stycznia (25 grudnia według starego stylu) odprawiane jest bożonarodzeniowe nabożeństwo prawosławne przez duchownego z Krakowa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]