Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem
A.K.I/349/31 z dnia 05.11.1931 r.[1]
Ilustracja
Elewacja frontowa (2006)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zakopane

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Rodziny w Zakopanem

Wezwanie

Matki Bożej Częstochowskiej

Położenie na mapie Zakopanego
Mapa konturowa Zakopanego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem”
Położenie na mapie powiatu tatrzańskiego
Mapa konturowa powiatu tatrzańskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem”
Ziemia49°17′45,73″N 19°56′46,78″E/49,296036 19,946328

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem – zabytkowa świątynia chrześcijańska przy ulicy Kościeliskiej, nazywana często „starym kościółkiem”. Zbudowany w 1847.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Widok od wschodu
Wnętrze (2006)

Niewielka świątynia z modrzewiowego drewna została ufundowana przez właścicielkę dóbr zakopiańskich Klementynę Homolacsową. Pracę prowadził miejscowy doświadczony cieśla, Sebastian Gąsienica-Sobczak. Kościół został poświęcony świętemu Klemensowi na cześć fundatorki. W latach 1850–1851 z inicjatywy pierwszego proboszcza Zakopanego, ks. Stolarczyka, kościół powiększono i dobudowano wieżę. Remont generalny przeprowadzono w latach 50. XX wieku.

Świątynia o konstrukcji zrębowej składa się z wielobocznie zamkniętego prezbiterium oraz dwuczęściowej nawy. Do prezbiterium przylega zakrystia, zaś nawa łączy się z kruchtą. Dwukalenicowy dach pokryty jest gontem i zwieńczony wieżyczką na sygnaturkę. Ołtarz główny oraz ołtarze boczne pochodzą z drugiej połowy XIX wieku i zostały wykonane przez rzeźbiarza ludowego Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka[2]. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która od lat 30. XX wieku jest patronką świątyni. Wnętrze zdobią ponadto ludowe świątki oraz malowidła.

Organy Szwarca

Kościół znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

W pobliżu kościoła znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oraz murowana kaplica śś. Świerada i Benedykta z około 1810 roku będąca najstarszą budowlą sakralną Zakopanego.

W kościele znajdują się 8-głosowe organy zbudowane przez Fryderyka Szwarca w 1957[3].

Nabożeństwa prawosławne[edytuj | edytuj kod]

Od 2005 w kościele w dniu 7 stycznia (25 grudnia według starego stylu) odprawiane jest bożonarodzeniowe nabożeństwo prawosławne przez duchownego z Krakowa[4]. Od marca 2022 r. nabożeństwa prawosławne celebrowane są co drugą niedzielę[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. Stary kościół Zakopane ul. Kościeliska, drewniany kościółek - ezakopane.pl [online], ezakopane.pl, 8 kwietnia 2019 [dostęp 2022-02-16] (pol.).
  3. Zakopane ( Kościół Matki Bożej Częstochowskiej (Pęksowe Brzysko)) [online], musicamsacram.pl [dostęp 2022-02-16].
  4. Serwis Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego; szukaj: Zakopane
  5. o. Dionizy (Awksietijuk): Ważna informacja, Zakopane. diecezjalp.cerkiew, 20 marca 2022. [dostęp 2022-03-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]