Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej po odbudowie (2018)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Istebna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej-Stecówce

Wezwanie

Matki Bożej Fatimskiej

Położenie na mapie gminy Istebna
Mapa konturowa gminy Istebna, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej”
Ziemia49°35′13,95″N 18°56′23,90″E/49,587208 18,939972
Strona internetowa

Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej – drewniany kościół parafialny parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej-Stecówce, na górskiej polanie, którą przecina Główny Szlak Beskidzki. Wybudowany w latach 1957–1958[a], jako górska kaplica przynależąca do parafii Dobrego Pasterza, w 1971 kaplicy przyznany zostaje rektor a od 1981[b] jest kościołem parafialnym.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół po odbudowie (2020)

Górska kaplica na obszarze parafii pw. Jezusa Dobrego Pasterza w Istebnej została wzniesiona w latach 1957–1958 przez miejscowych cieśli. Poświęcono ją 12 stycznia 1958[1]. W 1959 dobudowano wieżę i zakrystię. Kaplica zostaje siedzibą rektora ks. Antoniego Goliasza w 1971. Kościołem parafialny jest od 29 stycznia 1981[b].

W 2011 nakręcono tu scenę ślubu w filmie „Och, Karol 2[2].

W nocy z 2 na 3 grudnia 2013 roku miał miejsce pożar świątyni, w wyniku którego budynek w większości spłonął. Strażacy zdołali uratować część wyposażenia oraz tabernakulum[3], ocalała też część ścian.

13-14 grudnia 2013 r. zostało uporządkowane pogorzelisko. W sierpniu tegoż roku ruszyła odbudowa. Świątynię odbudowano w podobnym kształcie i nieznacznie większych wymiarach niż ta spalona. Od 2016 r. pełni znów funkcję kościoła parafialnego[4].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół był konstrukcji zrębowej postawiony na murowanej podmurówce. Od strony północnej do nieuwydatnionego prezbiterium przylegała niewielka zakrystia. Całość przykryta była dwuspadowym, gontowym dachem. Z konstrukcją dachu połączona była czworoboczna, niewielka wieża na zrębie nawy. Główne wejście od strony zachodniej ozdobione było trójkątnym szczytem. Nieopodal położona jest niewielka dzwonnica, również obita gontem.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze odbudowanego kościoła (2020)

Obraz Matki Boskiej Fatimskiej z 1957 na ołtarzu głównym był autorstwa Jana Wałacha z Andziołówki. Ramy tego obrazu oraz tabernakulum wyszły z warsztatu Ludwika Konarzewskiego juniora. Z kolei rzeźba Chrystusa, płaskorzeźba Najświętszego Serca Jezusa i rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej były autorstwa Jana Krężeloka z Koniakowa. Józef Bocek, snycerz z Istebnej-Mlaskawki wykonał ołtarz, balaski i kropielnicę. W wytworzeniu wyposażenia brali również udział Jan Bojko, Józef Kukuczka i Teresa Stankiewicz, która wykonała witraże. Po lewej stronie w kruchcie znajdowała się ponadto rzeźba Chrystusa Frasobliwego.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Lata według oficjalnej strony parafialnej oraz "Drewniane kościoły i kaplice...", s. 99, niektóre źródła jak "Kościoły drewniane Karpat..." i "Beskid Śląski. Przewodnik" podają rok 1956.
  2. a b Data według oficjalnej strony parafialnej oraz "Kościoły drewniane Karpat...", niektóre źródła jak "Drewniane kościoły i kaplice..." podają rok 1972, lub 1982

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dwuczęściowy dodatek do gazety Głos Ziemi Cieszyńskiej nr. 44 i 45 z listopada 2005 pt. "Panorama Parafii Katolickich Ziemi Cieszyńskiej"
  2. Marcin Żerański: Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy. Cieszyn: Pracownia na pastwiskach, 2012, s. 228. ISBN 978-83-933109-3-7.
  3. Spłonął kościół na Stecówce. Ocalili tabernakulum [dostęp 2013-12-03]
  4. Wg strony parafii Stecówka [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]