Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Chełście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Chełście
686/Wlkp/A z dnia 4.07.2008
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Chełst (Chełst-Zachód)

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia św. Jana Kantego w Niegosławiu

Wezwanie

Matka Boża Królowa Polski

Położenie na mapie gminy Drawsko
Mapa konturowa gminy Drawsko, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Chełście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Chełście”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Chełście”
Położenie na mapie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego
Mapa konturowa powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Chełście”
Ziemia52°49′29″N 15°57′02″E/52,824722 15,950556

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chełście – zabytkowy[1] kościół filialny, należący do parafii św. Jana Kantego w Niegosławiu, dekanatu Drezdenko, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zlokalizowany we wsi Chełst (Chełst-Zachód), w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w województwie wielkopolskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wybudowany w 1765 roku dla ludności ewangelickiej. Świątynia przejęta przez kościół katolicki w 1947 roku,

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół szachulcowy, orientowany, o konstrukcji słupowo-ramowej, Budowla salowa z kruchtą od frontu. Dach jednokalenicowy pokryty blachą. Jeden ołtarz, wyposażony w elementy z wieków od XVIII do XX. Przykościelna metalowa dzwonnica, zakończona daszkiem dwuspadowym oraz zakrystia z boku nawy, zostały dobudowane po 1976 roku[2].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Obok kościoła znajduje się zaniedbany cmentarz ewangelicki z drugiej połowy XVIII wieku, a także pomnik ofiar I wojny światowej (nieczytelny prawie napis w języku niemieckim)[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków województwa wielkopolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 8. [dostęp 2012-10-03].
  2. Parafia św. Jana Kantego w Niegosławiu. Parafia Trzebicz. [dostęp 2012-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-07)].
  3. Paweł Anders, Władysław Kusiak, Puszcza Notecka, Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań, 2011, s. 100, ISBN 978-83-7272-242-3

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]