Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Trzemesznie Lubuskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Trzemesznie Lubuskim
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
w Trzemesznie Lubuskim
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Trzemeszno Lubuskie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Królowej Polski w Trzemesznie Lubuskim

Wezwanie

Matki Bożej Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie gminy Sulęcin
Mapa konturowa gminy Sulęcin, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Trzemesznie Lubuskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Trzemesznie Lubuskim”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Trzemesznie Lubuskim”
Położenie na mapie powiatu sulęcińskiego
Mapa konturowa powiatu sulęcińskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Trzemesznie Lubuskim”
Ziemia52°26′05″N 15°15′46″E/52,434722 15,262778

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Trzemesznie Lubuskimrzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Trzemeszno Lubuskie, w gminie Sulęcin, w powiecie sulęcińskim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Sulęcin. Mieści się przy ulicy Poznańskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wzniesiona w 1866 roku w stylu neogotyckim z cegły jako kościół protestancki. Po II wojnie światowej kościół został przejęty przez katolików i poświęcony na potrzeby ich kultu. Działania wojenne nie spowodowały uszkodzeń kościoła. Pierwotne wyposażenie budowli zostało wyniesione w niewyjaśnionych okolicznościach. Obecnie mieści się ono w Markischer Museum w Berlinie[1].

Repatrianci z Buczacza umieścili w kościele obraz Drogi Krzyżowej oraz krzyż znajdujący się nad amboną. W latach 50. XX wieku miejscowy rzemieślnik Józef Szełepko wyrzeźbił ołtarz główny i boczne. Obrazy, znajdujące się w świątyni, zostały namalowane przez panią Kozłowską[2].

Kapliczka przy kościele

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół w Trzemesznie Lubuskim. Sulęcin - oficjalny serwis gminy. [dostęp 2013-02-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
  2. Trzemeszno. Ziemia Lubuska. [dostęp 2013-02-16].