Kościół Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła w Górce Duchownej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła
30 z 25.01.1932[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Górka Duchowna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła w Górce Duchownej

Wezwanie

Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

pierwsza niedziela września i 29 września

Położenie na mapie gminy Lipno
Mapa konturowa gminy Lipno, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie powiatu leszczyńskiego
Mapa konturowa powiatu leszczyńskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła”
Ziemia51°57′22,0″N 16°35′21,1″E/51,956111 16,589194

Kościół Matki Bożej Pocieszenia i świętego Michała Archanioła w Górce Duchownejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat śmigielski archidiecezji poznańskiej).

Data powstania obecnej świątyni nie jest znana. W 1610 roku wymieniona jest świątynia murowana. W 1691 roku wybuchł pożar w świątyni. W 1700 roku kościół został wyremontowany oraz została odbudowana kaplica północna pod wezwaniem świętej Anny. W 1760 roku została dobudowana kaplica południowa pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia. W 1903 roku została dobudowana wieża, natomiast w latach 1948–1958 powstały krużganki. Obecna świątynia jest murowana i wzniesiona z cegły, otynkowana. Powstała na planie prostokąta i zamknięta jest węższym wyodrębnionym prezbiterium. Okna w świątyni są witrażowe, półkoliście zamknięte. Wysoka neobarokowa wieża jest ozdobą świątyni. Wybudowana została w latach 1902–1903. Główny ołtarz powstał na początku II połowy XVIII wieku, reprezentuje styl późnobarokowy i jest ozdobiony rzeźbami. W południowej kaplicy jest umieszczony drugi boczny ołtarz z łaskami słynącym obrazem Matki Boskiej Pocieszenia z Dzieciątkiem namalowanym w XV wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-06-15].
  2. Plan odnowy miejscowości Goniembice na lata 2008-2017 [online], Biuletyn Informacji Publicznej Gmina Lipno [dostęp 2021-06-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]