Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Poznań

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu

Wezwanie

Matki Bożej Pocieszenia

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu”
Ziemia52°27′08,16″N 16°52′37,68″E/52,452267 16,877133
Wnętrze kościoła Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu

Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu – rzymskokatolicki kościół parafialny z lat 1970-1973 przy ul. Kartuskiej w dzielnicy Podolany.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

W latach 30. XX w. na nowo powstałym osiedlu urządzono kaplicę filialną parafii św. Jana Vianneya na Sołaczu, w domu prywatnym przy ul. Iwonickiej. Następnie, po II wojnie światowej, swój dom przy ul. Kartuskiej udostępniła rodzina Wietrzykowskich. W latach 1970-1973 na parceli tej z inicjatywy ks. Antoniego Sroki wzniesiono kościół, przy którym w 1978 r. została zorganizowana samodzielna parafia.

Kościół został zbudowany według projektu poznańskiego architekta Jana Kopydłowskiego. Jest niską i stosunkowo szeroką bezwieżową budowlą krytą dwuspadowym dachem ze świetlikiem nad prezbiterium. Został wzniesiony na rzucie prostokąta, jako jednonawowy, z wydzielonym wyższym i węższym prezbiterium, do którego po bokach przylegają empory, powstałe poprzez wydzielenie w obwodzie murów niższej kaplicy i zakrystii. Na tle współczesnej architektury sakralnej Poznania, wyróżnia się prostą przeszkloną fasadą, doskonale współgrającą z zielenią obszernego parkowego otoczenia, nawiązująca do wzorów zaczerpniętych z architektury amerykańskiej. Jest ona zarazem, wraz ze świetlikiem po stronie przeciwnej, jedynym źródłem światła dziennego, gdyż ściany boczne są pozbawione okien. W prezbiterium znajduje się Ukrzyżowanie wyrzeźbione przez Edwarda Iwańskiego. W ołtarzu bocznym umieszczono kopię obrazu Matki Bożej Pocieszenia czczonego w kolegiacie w Szamotułach. Obrazy św. Ojca Pio i Miłosierdzia Bożego (w kaplicy) malował Tomasz Matusewicz. Rolę dzwonnicy pełni metalowa ażurowa konstrukcja usytuowana w pobliżu świątyni. W 1998 r. ustawiono obelisk upamiętniający Stanisława Wietrzykowskiego jako fundatora kościoła i jego rodzinę oraz ks. prob. Antoniego Srokę. Cmentarz parafialny z nowo wznoszoną obszerną kaplicą został zlokalizowany na granicy miasta, w Suchym Lesie przy ul. Borówkowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]