Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rusowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rusowie
Distinctive emblem for cultural property.svg 371 z dnia 09.04.1964 r.[1]
kościół filialny
Ilustracja
Kościół Matki Bożej Różańcowej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rusowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Morskim

Wezwanie

Matki Bożej Różańcowej

Położenie na mapie gminy Ustronie Morskie
Mapa konturowa gminy Ustronie Morskie, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rusowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rusowie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rusowie”
Położenie na mapie powiatu kołobrzeskiego
Mapa konturowa powiatu kołobrzeskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rusowie”
Ziemia54°09′44″N 15°48′32″E/54,162222 15,808889
Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rusowie – widok z chóru

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rusowie jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu, dziś liczy sobie ponad 600 lat. Pełni funkcję kościoła filialnego rzymskokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Morskim.

Jest niewątpliwie cennym zabytkiem a nawet pomnikiem średniowiecznej architektury sakralnej. W kościele prawdopodobnie znajdowały się niewielkie organy piszczałkowe, jednak obecnie brak na ten temat konkretnych informacji.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Kościół usytuowano dokładnie na osi wschód-zachód, czyli jest on zwrócony miejscem przeznaczonym na główny ołtarz, na Jerozolimę - Grób Pański.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wieża i nawa są masywne, zbudowane z kamieni polnych i cegieł łączonych na zaprawę wapienną, mury częściowo zostały otynkowane. Obiekt powstał na rzucie prostokąta, jest jednonawowy z niewydzielonym prezbiterium. Uwagę zwraca masywna wieża zwieńczona wysokim hełmem ostrosłupowym przylegająca do nawy od strony zachodniej[2]. Jej wielkość oraz liczne otwory okienne świadczą o tym, że służyła celom obronnym. Wnętrze świątyni rozświetlają ostrosłupowe okna, do środka prowadzą dwa uskokowe gotyckie portale od strony wieży i południowej ściany. Kościół nie jest sklepiony, mimo że ma przypory i posiada strop drewniany.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Przez pewien czas po wojnie ściany zdobiły trzy stare obrazy olejne: „Chrystus na krzyżu wśród łotrów”, „Pieta” i „Grosz czynszowy”, które obecnie znajdują się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Zwiedzanie kościoła[edytuj | edytuj kod]

W kościele odprawiana jest jedna msza w tygodniu – w niedzielę o godzinie 12:00. Nie oznacza to jednak, że obiektu nie można zwiedzać w pozostałym czasie. Klucze do kościoła znajdują się w położonym niedaleko gospodarstwie nr 13, obok sklepu. Jego mieszkańcy chętnie zaprowadzą do kościoła każdego, kto się do nich zgłosi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2010-05-31].
  2. Piotr Skurzyński, Pomorze, Warszawa: Wyd. Muza S.A., 2007, s. 211, ISBN 978-83-7495-133-3.